Nakon jagnjenja ovcama treba obezbijediti odgovarajuću ishranu, kako bi njihove genetske predispozicije došle do punog izražaja. To se posebno odnosi na proizvodnju mlijeka. Da ne bi došlo do eventualnih komplikacija u vimenu prvih dana nakon jagnjenja, posebna pažnja se mora obratiti na ishranu.
Prvi sati nakon jagnjenja
Pored sijena koje je neizostavno u ishrani ovaca, treba dati i određenu količinu koncentrata. Nekoliko sati nakon jagnjenja, stručnjaci preporučuju da se ovce obavezno nahrane livadskim sijenom ili suvom djetelinom. Sijeno bi trebalo da bude jedina hrana u prvim satima poslije jagnjenja.
Takođe se preporučuje da se ovcama da najviše do 1 kg kaše od pšeničnih mekinja po grlu, s tim da treba voditi računa da ovce u ovom periodu ne uzimaju previše vode.
Postepeno povećavanje količine hrane
Nakon toga, količinu sijena i koncentrovanih hraniva treba postepeno povećavati, tako da ovce poslije 7–10 dana dobiju pun obrok koji je prilagođen njihovim potrebama. Od pravilne ishrane dojnih ovaca, odnosno njihove mliječnosti, zavisi i pravilan razvoj mladunčeta.
Ovcu treba samo nekoliko dana ostaviti sa jagnjetom, a zatim je odvojiti od njega, pa ga puštati samo u određeno vrijeme da sisa.
Prilagođena ishrana prema količini mlijeka
Onim ovcama koje daju malu količinu mlijeka i doje jedno jagnje, osim sijena treba obezbijediti i smješu od žitarica, uglavnom kukuruza, ječma i zobi.
Ovcama koje daju veću količinu mlijeka, a doje najmanje dva jagnjeta, pored kvalitetnog sijena i žitarica, poželjno je, prema riječima stručnjaka, obezbijediti i neko proteinsko hranivo.
Ishrana nakon dva do tri mjeseca
Nakon 2–3 mjeseca po jagnjenju, količina mlijeka kod ovaca se postepeno smanjuje, pa je potrebno smanjiti i količinu koncentrata u ishrani.
Pod uslovom da ovce imaju dovoljnu količinu kvalitetnog sijena, koncentrovana hraniva se mogu potpuno isključiti iz obroka.
Pročitajte: Jagnjenje ovaca i postupak pri jagnjenju
Ishrana na paši
Potom slijedi period ishrane dojnih ovaca na paši, a od obilja i kvaliteta ispaše zavisiće njihova mliječnost i kondicija. Međutim, ukoliko ispaša nije dovoljno kvalitetna, ovce se mogu prihraniti i sa malo koncentrata.
Uloga mineralnih dodataka u ishrani ovaca
Osim uobičajnih hraniva, posebnu pažnju treba obratiti i na mineralne dodatke u ishrani ovaca. Prema riječima stručnjaka, dopunu obroka je najbolje vršiti putem komercijalnih ili namjenski sastavljenih smješa koje se na tržištu najviše sreću u obliku vitaminsko-mineralnih podsmješa.
Prilagođene smješe prema uslovima farme
Te podsmješe su uglavnom sastavljene za prosječne uslove uzgoja, tako da je teško naći farmu kojoj one u potpunosti odgovaraju. Stručnjaci preporučuju obezbjeđivanje posebno sastavljene mineralne smješe koja je prilagođena određenom području na kome se farma nalazi, pa čak i konkretnoj farmi.
Analiza hrane kao osnova
Cilj ovih smješa je da nadoknade ono što nedostaje uobičajenim hranivima kojima se ovce hrane. Da bi se mogla sastaviti takva smješa, najprije se mora izvršiti analiza hrane i utvrditi čime se to ovce hrane i šta to u njihovom obroku najviše nedostaje.
U slučaju da je utvrđen ili se sumnja na nedostatak određenog minerala, ishrani ovaca treba dodati specifična hemijska jedinjenja.
Prilagođavanje mineralnih dodataka
Tako se, npr., u nekim područjima javlja potreba za obogaćivanje hraniva kobaltom i cinkom, a ako se obroku dodaje urea, onda treba dodati i sumpor. Prije dodavanja ovih minerala, proizvođač bi trebao da donese odluku kako i na koji način da ih daje životinjama.
Kao što znamo, životinje ne mogu same da odrede i zadovolje svoje potrebe za mineralima kada su im na raspolaganju po volji. Tako neka grla mogu da koriste više a neka manje nego što im je potrebno.
Pravilna primjena minerala
Zato stručnjaci preporučuju da minerali budu dobro izmiješani u obroku ili smješi koncentrata. U slučaju da to nije moguće, minerale treba miješati sa solju koja se daje ovcama.
S obzirom da je so (NaCl) jedinjenje odnosno sastojak koji ovce konzumiraju prema svojim potrebama, ona može biti pogodan nosač i za ostala jedinjenja. Svakako treba voditi računa da se jedinjenja koja se dodaju ne ugrudvaju i tako ne dovedu do prevelike koncentracije nekog minerala.
Blokovi mineralne soli
So sa dodatkom minerala trebala bi uvijek da bude na raspolaganju ovcama, te da se postavlja na suvom i lako dostupnom mjestu.
S obzirom da se danas u tu svrhu proizvode blokovi mineralne soli koji su veoma stabilni, to daje stabilnost i garantuje nepromjenljiv sastav. Takođe, moguće je u dogovoru sa proizvođačima, napraviti posebne recepture koje bi odgovarale svakom pojedinačnom području ili farmi.