Drijen je grm ili nisko drvo visine 5-7 metara, koji nastanjuje suhe listopadne ลกume i sunฤane kamenite obronke. Stoga je redoviti pratilac terena a rujan je idealan mjesec za prikupljanje njegovih soฤnih i zdravih bobica.
Stariji naraลกtaji su znali cijeniti prirodu te su stoga i ฤesto boravili u njoj skupljajuฤi plodove divljeg voฤa. Zato, ukoliko ne ลพelite ljenฤariti zaputite se u prirodu koja pruลพa idealan ลกoping-sve u izobilju a ipak besplatno. I ne samo to, jer upravo se na naลกim kamenitim obroncima krije neiskoriลกteno bogatstvo koje se ogleda u plodovima samoniklih biljnih vrsta. Svakako, nezaobilazan je i drijen ฤiji se plodovi koriste za spravljanje sokova, ฤajeva i vrlo ukusnih pekmeza. Osim toga, plodove drenjine moลพete jesti i svjeลพe. Na taj naฤin u potpunosti moลพemo iskoristiti i sve vrijedne sastojke ovih zdravih plodova. Zanimljiv je i podatak da drijen sadrลพava viลกe vitamina C od limuna a posebno se preporuฤa osobama s โproblematiฤnimโ ลพelucom i crijevima.
Proฤitajte: Drijen โ Ljekovita svojstva i ideje za slasne poslastice
Pored toga, u proลกlosti se redovito koristio i u borbi protiv muฤnine. U prirodi se drijen vrlo rano aktivira, u pojedinim godinama veฤ poฤetkom veljaฤe. Zbog svog kratkog zimskog sna posebno su ga cijenili ljubitelji proljeฤa koji su poฤetkom sijeฤnja otkidali nekoliko grana drijena. Otkinute grane su stavljane u vaze kako bi se na sobnoj temperaturi pupoljci ลกto brลพe otvorili i donijeli daลกak proljeฤa u kuฤne prostorije. Iz toga se najbolje moลพe zakljuฤiti kako su naลกi preci duboko poลกtivali i cijenili svoju prirodnu okolicu. Meฤutim, sliฤni primjeri mogu se pronaฤi i u drugim europskim krajevima gdje je drijen zauzimao srediลกnje mjesto raskoลกnih vladarskih vrtova. Znameniti Goethe je ฤak formirao ลพivicu od drijena koja i dan danas krasi vrt njegovih potomaka u rodnom gradu Weimaru.
A glasoviti grฤki lijeฤnik Hipokrat iz 4. stoljeฤa prije Krista upotrebljavao je drijen za zaustavljanje proljeva i protiv dizenterije. Ovaj neponovljivi medicinski pisac je znao da prisutnost treslovine bitno utjeฤe na ublaลพavanje navedenih tegoba. Hipokrat je preporuฤivao konzumiranje svjeลพih plodova koji u poฤetku imaju kiselo trpko meso dok poslije (kad postanu tamnocrvene) poprime slatkokiseli okus. Onima pak koji nisu bili ljubitelji svjeลพih, zrelih drenjina preporuฤivano je konzumiranje soka spravljenog od zrelih plodova a koji je vrlo sliฤna okusa kao sok ลกipka.
Izvor: agroportal.hr