Breskve i njihove nista manje slasne ‘rođakinje’ nektarine preplavile su tržnice i trgovine, a ovom ukusnom i zdravom voću rijetko ko može odoljeti.
Ljeto se teško može zamisliti bez ovog osvježavajućeg voća koje je poznato i po svojim brojnim zdravstvenim blagodatima.
Ako želite smršati, na vašem meniju neka se svakako nađe i ovo voće koje inače potieče iz Kine, jer ima vrlo malo kalorija (voćka srednje veličine ima otprilike oko 60 kalorija), a zahvaljujući vitaminu B2, breskve su odlične za očuvanje dobrog vida, meke i elastične kože i mladenačkog izgleda.
Breskve su prepune fenola koji sačinjavaju glavne antioksidanse breskve i nektarine, dok karotenoidi, tvari kojih ima u ovom voću, također imaju antioksidativni učinak (antioksidansi su sastojci koji štite stanice u tijelu od oštećenja koja uzrokuju slobodni radikal). Konzumacija hrane bogate karotenoidima uvelike smanjuje rizik od stvaranja nekih oblika raka.
Priprema jela s breskvama
Od minerala u breskvi ima najviše kalijuma, fosfora, magnezijuma i kalcijuma. Među rijetkim je voćem koje sadrži selen.
Premda se breskve smatraju plemenitim stolnim voćem, koje najbolje prija u svježem obliku, one se mogu kuvati, konzervisati, sušiti, pariti ili peći.
Svježa, kuhana ili pečena breskva može se koristiti u povrtnim i voćnim salatama te kao izvrstan dodatak šunki i patki. U nekim svjetskim kuhinjama može zamijeniti mango, osobito u jelima od rakova.
Kuvanjem može se transformirati u izvrstan kompot, džem, žele, umak ili liker.
Kad su poslastice u pitanju, svježa breskva, kompot ili džem od bresaka koriste se za nadijevanje i ukrašavanje kolača i sladoleda. U kombinaciji s alkoholom mogu se flambirati ili biti dio koktela i bola.
PROČITAJTE:
Dinja kao lijek: Čuva srce, reguliše pritisak i smanjuje rizik od astme!
Čaj od SJEMENKI LUBENICE je idealan lijek za ove probleme