NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaDžem od dunja bez šećera

Džem od dunja bez šećera

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Dunja je poznata od davnih vremena. U mnogim krajevima običaj je dunju u jesen staviti na ormar jer fino miriše, a spominje se i u brojnim narodnim pjesmama, a kako da napravite džem od dunja bez šećera pročitajte u nastavku teksta.

Iako se u pripremi slatke zimnice najčešće pravi džem od šljiva, džem od dunja je pomalo zaboravljen, mi smo tu da vas podsjetimo na starinske ukuse koji i dan danas oduševljavaju.

Džem od dunja se dobiva kuhanjem voća i šećera samostalno ili uz dodatne začine. Razlikuje se od ostalih voćnih namaza po svojoj gruboj teksturi i komadićima voća. Upravo zbog komadića koji se u njemu nalaze lako će se prepoznati od čega je džem.

Ako ste se zasitili klasičnih džemova i pekmeza pravo je vrijeme da isprobate nešto novo i mirisno. Sve što vam treba su dunje, vrijeme i malo dobre volje kako bi dobili ukusan domaći džem od dunja.

Pročitajte: Kompot od dunja – Provjeren recept za zimnicu

Recepti za džem od dunja

Dunja je voće koja podsjeća na spoj kruške i jabuke Zlatni delišes, a prilikom kuvanja poprimi karakterističnu crvenu boju. U kombinaciji s drugim voćem i začinima ili pripremljena samostalno uz dodatak šećera i limuna, dobićete ukusan džem koji će oduševiti sve koji ga probaju.

Džem od dunja bez šećera

Za sve one koji izbjegavaju šećer tu je recept sa stevijom. Stevija je prirodni zaslađivač koji snižava visoki krvni pritisak, nivo šećera u krvi i smanjuje osjećaj gladi. Za ovu količinu dunja trebaće vam 1 do 2 tegle.

Sastojci:

  • 800 g dunja
  • 8 kašičica stevije
  • 200 ml vode
  • 1 kašičica soka od limuna

Priprema:

  1. Dunje dobro operite, ogulite i očistite od sjemenki.
  2. Narežite na kockice i stavite u lonac i dodajte vodu i steviju.
  3. Nakon 20 minuta kuvanja dodajte limun, promiješajte i kuvajte još 5 minuta.
  4. Smjesu djelimično usitnite štapnim mikserom.
  5. U slučaju da ima još uvijek previše tečnosti, odnosno da je džem prerijedak, smjesu vratite na vatru te kuvajte do željene gustoće.
  6. Vruć džem ulijte u čiste, zagrijane tegle i dobro zatvorite limenim poklopcem.

Čuvanje i skladištenje

Džem čuvajte na suvom i hladnom mjestu. Tako pohranjen može stajati nekoliko mjeseci. Nakon otvaranja potrebno je pojesti džem od dunja u nekoliko dana.

Pročitajte: Liker od dunje sa i bez šećera – Oduševiće i najzahtjevnije goste

Upotreba u kuhinji

Džem od dunje možete kombinovati na razne načine baš kao i bilo koji drugi džem i pekmez. Posebno je dobra kombinacija na palačinku namazati džem od dunje i sve posuti s grubo sjeckanim orasima.

Ako dunju želite obogatiti dodatkom drugog voća savjetujemo kombinaciju dunje i smokava i narandži, a od začina đumbir. Za koju god varijantu se odlučite uživaćete u aromatičnom zdravom namazu.

Ljekovita svojstva

Od davnina su ljudi dunju držali kao znak plodnosti te je bio običaj da mladenci na vjenčanju pojedu dunju za sretan i plodan brak. Dunjin sok je dobar u borbi protiv kašlja zbog čega se često koristi u farmaceutskoj industriji.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI