BIHAฤ – Trenutno je u toku berba na plantaลพama borovnice u Unsko-sanskom kantonu, a proizvoฤaฤi istiฤu kako su zadovoljni urodom i pored nepovoljnih vremenskih prilika, kao i potraลพnjom na trลพiลกtu.
U posljednjih nekoliko godina sve veฤi broj poljoprivrednika se odluฤuje na sadnju i uzgoj ovog bobiฤastog voฤa, a pretpostavlja se kako je tom kulturom zasaฤeno viลกe od sedam hektara zemljiลกne povrลกine.
Najveฤi proizvoฤaฤ borovnice u ovome kantonu Nusret Suลกiฤ kaลพe kako ove godine oฤekuje urod od oko 15 tona sa svoje parcele, na kojoj je zasadio oko 6.000 sadnica ove kulture.
Suลกiฤi kaลพu kako su, zahvaljujuฤi pomoฤi ameriฤkog USAID-a, podigli protivgradnu mreลพu te osigurali proizvodnu liniju za proizvodnju sokova, dลพemova i drugih proizvoda, a gradske vlasti su im pomogle u nabavci hladnjaฤe.
Proฤitajte: Crveno zlato dostiglo cijenu koju niko nije oฤekivao
Zbog obima posla, tokom berbe angaลพovali su dodatne radnike, te istiฤu kako se ovih dana radi od jutra do mraka.
„Radi se o potpuno zdravom i ekoloลกkom proizvodu, jer se borovnica uzgaja bez upotrebe bilo kakvih hemijskih preparata, u saksijama s posebnom vrstom zemlje“, kaลพe Suลกiฤ za „Nezavisne“.
U podizanje plantaลพe uloลพeno je preko 300.000 maraka, a ona se prostire na preko 2,5 hektara.
Vlasnici kaลพu kako se s normalnim prinosom mjeseฤno po hektaru moลพe zaraditi oko 10.000 hiljada maraka, ali istiฤu kako uzgoj nije ni jeftin ni jednostavan.
„Uzgajanje borovnice se mnogo razlikuje od drugih voฤaka. Jako je osjetljiva na kvalitet vode, zemljiลกta i pripremu terena. Zahtijeva konstantnu paลพnju, okopavanje, navodnjavanje, ali i nabavku kvalitetnih sadnica. Prva zarada moลพe se oฤekivati tek nakon tri godine“, objaลกnjava Suลกiฤ.
Dodaje kako se posljednjih godina na evropskom trลพiลกtu odjednom pojavila velika potraลพnja za plodovima borovnice, te da je prednost u tome da ova kultura jedino na naลกim prostorima uspijeva u junu i julu, kada zbog nestaลกice na trลพiลกtu dostiลพe i najviลกu cijenu.
Proizvoฤaฤi istiฤu kako uzgoj borovnice u odnosu na malinu i jagodu ima brojne prednosti jer ona plodove daje u periodu izmeฤu 30 i 50 godina, branje je lakลกe, a plod stabilniji i otporniji na transport.
Takoฤer, borovnica ima duลพi period branja, ลกto omoguฤava bolju organizaciju i iskoriลกtenost radne snage.
U posljednjih nekoliko godina veliki broj proizvoฤaฤa jagodiฤastog voฤa u USK se, zbog brojnih problema u proizvodnji i plasmanu, odluฤio preusmjeriti na sadnju i uzgoj i borovnice.