Veoma zanimljiva činjenica vezana za ovu biljku je i ta da rastjeruje mnoge insekte, moljce prvenstveno, ali i muve i komarce. Zato je najčešće korišćena u svim preparatima koji sprječavaju ujede. U decilitar maslinovog ulja dodajte 40 kapi ulja lavande, dobro promućkajte te sipajte u staklenu flašicu. Povremeno nanesite i na kožu tokom dana. Ako se ipak odlučite da ne koristite preparate, zasadite lavandu u vrt i uživajte i u pogledu, ali i u ljetnim večerima bez dosadnih komaraca.
Pročitajte: Evo šta sve može da izliječi tamjan, ako se primjenjuje na ovaj način!
Ruzmarin
U narodu je poznat kao vesela biljka. Vjerovatno zato što se koristi na vjenčanjima, a pored toga ima izuzetno jaku aromu, koja se osjeća u rasponu od 10 metara. Lijepo raste u vrtovima, pa se komarci i bube sklanjaju kada ga osjete u blizini. Etarsko ulje ruzmarina može se koristiti i za kožu, a što je još bolje, možete ga sami napraviti. Operite svježi ruzmarin i osušite ga na suncu, a zatim napunite teglu do vrha. Prelijte ga hladno cijeđenim maslinovim uljem i ostavite na tamnom mjestu, nekih 40 dana da odstoji. Nakon toga, procijedite ruzmarin kroz čistu gazu i koristite najduže do šest mjeseci.
Ulje čajevca
Veoma efikasno ulje koje odbija komarce. Pored komaraca, odbija i mrave, vaši i druge mnogobrojne insekte. U jednu flašicu sa rasprskivačem od 200 mililitara, sipajte 60 mlilitara ovog ulja, a ostatak napunite destilisanom vodom. Sve dobro promućkajte i poprskajte kožu.
Pročitajte: Čajevac je biljka jača od antibiotika!
Sprej s karanfilićem
Potpuno bezbjedan, prirodan sprej protiv komaraca možete napraviti sami, a za to će vam biti potrebno: 1,5 litara 70-procentnog alkohola, 100 grama karanfilića te etarsko ulje po želji. Pripremite ga tako što ćete malo omekšati cvjetove karanfilića, preliti ih alkoholom i ostaviti da stoji četiri dana, uz povremeno miješanje. Na kraju treba da dodate malo eteričnog ulja i sipate u bocu s raspršivačem. Naprskajte se svaki put prije nego što da izađete napolje.