Zimska sjetva povrća

Sadnja luka
Foto: AgroSavjet/Sadnja luka

Premda su veći i ozbiljniji proizvođači povrća već izvršili nabavku sjemena i gnojiva onima koji to isto povrće proizvode za vlastite potrebe ta mjera još uvijek prethodi.

To se posebno odnosi na sjemenski krompir koji se tradicionalno sadi kako za potrebe tržišta tako i za potrebe domaćinstva. I dok su sorte krumpira koji se proizvodi za daljnju prodaju već dobro znane kod kupnje krompira za vlastite potrebe prethodno se raspitajte kod samih trgovaca. Naime, trebate znati da se sorte krompira kulinarski znatno razlikuju.

Drugim riječima, postoje sorte zimnice, sorte krumpira koje se bolje peku u pećnici, sorte koje se kuhaju te sorte koje su idealne za pravljenje pomfrita.

Pored toga, u ovom vremenskom razdoblju nužno je pripremiti tlo zaštićenog prostora za sjetvu povrću ali i izvršiti njegu presadnica salate i kupusnjača posijanih početkom sječnja ili veljače. Pod tim podrazumijevamo njihovo prozračivanje, natapanje, zaštitu od bolesti i štetnika kao i veoma dragocjenu mjeru njihove zaštite od hladnoće tijekom noćnih sati.

Takođe, ne smijemo zaboraviti u našim južnim područjima izvršiti gnojidbu i obradu tla za sjetvu ili sadnju ranih kultura. A ukoliko nam to dozvoli vrijeme, u južnim krajevima možemo izravno sijati bob i grašak, saditi proljetni češnjak i lučice luka, a može se obaviti i sjetva za uzgoj presadnica u zaštićenom prostoru (kupus i kelj proljetni, cvjetača proljetna, korabica i salata).

Kako ne smijemo zaboraviti ni ranije uskladišteno povrće, nužno je zaviriti u trapove i spremišta da bismo zamijetili i otklonili eventualne natrule plodove. Osim toga, za toplijih dana spremišta se trebaju malo i prozračiti.

Izvor: agroportal.hr

PROČITAJTE:

Za najbolje rezultate u bašti – Trogodišnji plan rotacije usjeva

Kako zagrijati PLASTENIK tokom zime?

Exit mobile version