U proleće, kada se snijeg otopi, a biljke još nisu izašle iz stanja mirovanja, vrijeme je za prve proljećne radove u bašti. Jedan od važnijih postupaka među vrtlarima koji imaju ribizle u svojoj okućnici jeste zalivanje kipućom vodom.
Mnogi iskusni baštovani praktikuju proljetno zalivanje ribizla kipućom vodom. Vjeruje se da ovaj postupak pomaže u borbi protiv štetočina ribizle koje se skrivaju na granama ribizle.
Na početku se može činiti da izvođenje tako jednostavnog postupka ne zahtijeva posebne vještine i stoga neće uzrokovati poteškoće čak ni početnicima. Ali da li je zaista tako?
Kako zalivati ribizle kipućom vodom
Zalivanje ribizle kipućom vodom može donijeti korist za ovu biljku samo ako pravilno izvršite postupak. Dakle, na koje tačke treba obratiti pažnju prije nego što krenete sa zalivanjem na ovaj način?
Vrijeme obavljanja. Obično se ovaj postupak sprovodi u proljeće, u periodu kada biljke još ne pokazuju znakove vitalne aktivnosti, tj. striktno prije pucanja pupoljaka. Ako prekasno prelijete grmlje kipućom vodom, tada nećete samo ubiti patogene i štetočine koji su se „ukorijenili“ na grmu, već ćete i spaliti sam grm.
Temperatura vode . Da biste uništili sve štetočine koje zimuju na ribizli, trebat će vam ne samo topla voda, već gotovo kipuća voda. Smatra se da je temperatura od 70-80 °C sasvim dovoljna za to.
Tehnika . Vodu treba ravnomjerno rasporediti po cijeloj površini grma. Kako biste smanjili količinu potrošene tekućine i olakšali pristup granama, ribizle vežite špagom, a zatim ravnomjerno pršćite grane kipućom vodom iz kante za zalijevanje sa raspršivačem. Vrijeme izlaganja jednog području nije duže od 3-5 sekundi.
Rizik od oštećenja biljaka . Čak i ako sve uradite kako treba, tj. odaberite pravo vrijeme, odgovarajuću temperaturu i tehniku zalivanja, to ne znači da tokom ovog postupka ne možete oštetiti biljku.
Međutim gotovo je nemoguće opeći korijenov sistem tokom zalijevanja kipućom vodom – dok voda dođe do korijena ribizle, ona će se dovoljno ohladiti. Prelijevanje preko samog grma i grana će biti mnogo veća opasnost za vaše biljke.
Zalijevanje kipućom vodom nije lijek, već samo jedna od relativno sigurnih narodnih metoda za prevenciju bolesti i štetočina, što nema naučnu potvrdu. U svakom slučaju, morat ćete poduzeti dodatne mjere za zaštitu grmlja od patogena i štetnih insekata.