Kako biste sačuvali svoje cvijeće na terasi ili u bašti, predlažemo vam da ga “pripremite za nevrijeme”. Ukoliko ste ipak zakasnili, ne očajavajte. I za one beživotne biljke ima lijeka.
“Pokrijte biljke”
Najbolje rješenje je da nabavite specijalne prekrivače za biljke u leji ili zvona, a ukoliko niste u mogućnosti, zvono možete napraviti sami kod kuće od plastičnog balona.
Veliki plastični balon od 6 litara prerežite kod otvora, i imaćete zvono “za prvu pomoć”.
U slučaju da se približava velika oluja, navucite obične providne kese na osjetljive biljke. Za još bolji efekat postavite prvo nekoliko štapova oko biljke koju hoćete da sačuvate, kako bi pridržavali kesu, koju ćete po dnu otežati zemljom.
Pročitajte: Pet besplatnih sastojaka koji će prihraniti vaše biljke
Zaštitite ih od vjetra
Imajte na umu da svaka jaka kiša najčešće dolazi s vjetrom. Zbog toga se preporučuje da zabodete kolac uz koji ćete vezati biljku.
Oko onih najosjetljivijih i najnežnijih biljaka postavite žičanu zaštitu. Provjerite da li su vezani izdanci, i ojačajte postojeće glavne veze.
Šteta će zasigurno biti manja, i nakon nevremena neće biti nereda od opalog cvijeća po bašti ili balkonu.
Šta ako je nevrijeme već upropastilo biljke
Pustite zemljište da se samo osuši, pa nakon nekog vremena zalivajte biljke domaćim rastvorima, koji su se pokazali djelotvornijim od kupovnih prihrana.
Ljuske od jaja prelivaju se vodom, i ostavljaju 5-7 dana, na mračnom mjestu, na sobnoj temperaturi. S vremena na vrijeme, rastvor treba promješati.
Pročitajte: Voda u kojoj se kuvala tjestenina je besplatno đubrivo za biljke – Ovako se koristi
Korice nara, grejpfruta ili bilo kojeg drugog citrusa, takođe mogu pomoći u oporavku biljaka. Kore je potrebno preliti vodom i ostaviti tako da prenoći. Sljedećeg jutra rastvor je spreman za upotrebu.
Kako biste spriječili pojavu gljivica koja je moguća usljed velike vlage, koristite bakarne novčiće. Stavite nekoliko novčića u zemljište oko biljke, i bakar će spriječiti pojavu gljivica.