Vitamini u paradajzu su jako zastupljeni, a pored toga bogat je i mineralnim solima. Spada u namirnice vrlo bogate vidaminom C. Ništa ne zaostaje za limunom i narandžom. U žutom paradajzu ga ima više. Oko 200 mg paradajza zadovoljava čovjekovu potrebu u ovom vitaminu.
Paradajz spada u nisko kalorične namirnice, što je razumljivo s obzirom na njegov hemijski sastav (94% vode, oko 4,7 ugljenih hidrata, bjelančevina 0,9-1,1% i ulja 0,23%).
Još prisutni vitamini u paradajzu:
- vitamin B
- vitamin K
- vitamin E
- vitamin PP
Vitamini u paradajzu su zastupljeni ali crvene sorte sadrže i likopen, crveni karotinoid od koga potiče boja sazrelih plodova. Sadržaj minerala se kreće oko 8% suve materije, preko polovine svih minerala čine kalijum, natrijum, magnezijum, kalcijum i gvožđe.
Pročitajte: Paradajz je čuvar našeg zdravlja – Iskoristite sve njegove prednosti
Elementi u tragovima su:
- bakar
- kobalt
- jod
- nikl
- radijum
Smatra se da je paradajz po sadržaju bakra jedna od najbogatijih namirnica. Po sadržaju gvožđa nadmašuje pileće meso, mlijeko i ribu. Bogatstvo paradajza u gvožđu, možemo zahvaliti prisustvu vitamina C u paradajzu jer gvožđe se usvaja samo u prisustvu ovog vitamina.
Paradajz sadži različite organske kiseline (preovlađuju limunska, jabučna, ćilibarna i vinska) i pektina. Oksalne kiseline nema. Iako paradajz nije ptiznat kao ljekovita biljka vrlo povoljno utiče kod raznih oboljenja. Tako na primjer povećava izlučivanje vode iz organizma, snižava količinu uree, dobro djeluje na srce i krvotok, snižava krvni pritisak, reguliš stolicu. Preporučuje se dijabetičarima jer podstiče rad gušternjače.
Da biste iskoristili ljekovita svojstva paradajza, možete ga jesti sirovog ili skuvanog u različitim jelima.