Većina ljudi banane čuva u činiji za voće zajedno sa drugim, ali u roku od nekoliko dana kora promijeni boju, jer počne da sazrijeva, a do kraja nedjelje može da postane tamnosmeđa i gnjecava. U pokušaju da se smanji broj nepojedenih i bačenih banana, pronašli smo trikove za usporavanje procesa sazrijevanja.
Izvadite banane iz plastične kese
Odložite ih na pravo mjesto u kuhinji
Čuvajte svoje banane na radnoj površini ili negdje na sobnoj temperaturi i dalje od vlage, sunčeve svjetlosti i previsokih temperatura dok sazrijevaju.
Sve tople površine ubrzaće proces sazrijevanja, stoga izbjegavajte da čuvate u blizini šporeta/toplih uređaja.
Pročitajte: Boja kore banane otkriva kako će ona uticati na vaš organizam
Odvojte ih od ostalog voća i nakačite
Držanje banana obješenih može vam pomoći da ih očuvate svježim, budući da će svako oštećenje ili izlaganje samog mesa banane kisiku ubrzati sazrijevanje. Kačenje banana omogućuje vazduhu da se slobodnije kreće oko banane i potiče etilen da se udalji od voća.
Kačku za banane možete da napravite sami tako da ispod kuhinjskog elementa postavite malu kukicu.
Pročitajte: Vratite cvijeće u život pomoću kore od banane – 4 trika da vaše biljke budu kao iz botaničke bašte
Peteljke zamotajte u prozirnu foliju
Kuglice za apsorpciju etilena
Majk iz Kitchen Tips Online eksperimentisao je s kuglicama za upijanje etilena kako bi smanjio brzinu sazrijevanja banana.
Kuglice su stavljene u hermetički zatvorenu posudu s nekoliko banana i držane u frižideru. Rezultati su upoređeni s hrpom banana koje su bile ostavljene na kuhinjskom pultu bez kuglica za upijanje etilena.
Do 12. dana, banane u hermetički zatvorenoj posudi s kuglicama za upijanje etilena još su imale malo zelene boje na sebi. Do 15. dana banane su bile još uvijek jestive.