Obezbijedite se domaćim bijelim lukom. Uvijek će vam biti pri ruci.
Bijeli luk je jedna od najzdravijih namirnica, dragocjen je za imunitet, varenje i mnoge druge procese koji se odvijaju u našem tijelu. Narodna medicina naziva ga “prirodnim antibiotikom” a postoji način da ga uzgojite u svom domu!
Pročitajte: Da li je bezbijedno pojesti crni i bijeli luk koji su proklijali?
Kako se gaji bijeli luk kod kuće?
Lako i jednostavno, iako to možda ne biste pomislili u prvi mah! Ako ste kupili pravi, domaći bijeli luk, a ne onaj pun aditiva, pratite ove korake!
- Dobro očistite cijelu glavicu, skinite ljuske i pazite da dno ostane netaknuto
- Uzmite širu čašu s vodom i stavite lukovicu u nju, tako da je korijen potopljen
- Ubrzo će krenuti da klija, a potom će mu izaći i “perje”! Bićete iznenađeni brzinom odvijanja ovog procesa
- Isklijali bijeli luk držite na dobro osvijetljenom mjestu, a po potrebi ga presadite u saksije
Pročitajte: Kako pravilno čuvati bijeli luk da zadrži svježinu
Za šta je dobar bijeli luk?
- Jačanje imuniteta
- Antiinflamatorno djelovanje: Istraživanja su pokazala da ulje bijelog luka djeluje kao antiinflamatorno. Dakle , ako imate bolove i zapaljenje zglobova ili mišića , trljajte ih uljem.
- Poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja: Istraživanja ukazuju na to da bijeli luk može imati pozitivan uticaj na arterije i krvni pritisak.
- Poboljšava kvalitet kože i kose: bijeli luk je antioksidans i sadrži antibakterijska svojstva koja mogu ubiti bakterije koje izazivaju akne. Neki podaci pokazuju da trljanje sirovog bijelog luka iznad bubuljica može da ih očisti. Međutim, budite svjesni, da bi to moglo izazvati osjećaj pečenja na koži.
- Tretira atletsko stopalo: Bijeli luk se takođe bori protiv gljivica. Ako imate atletsko stopalo , potopite stopala u vodu sa bijelim lukom ili trljajte sirov bijeli luk na noge.