Naslovnica Poljoprivredne grane Voćarstvo Tehnike vezivanja kalema!

Tehnike vezivanja kalema!

Foto: AgorSavjet/ Tehnike vezivanja kalema

Umetnuti pupoljak se vezuje rafijom, gumenim ili plastičnim trakama.

Rafija se prije vezivanja mora očistiti, isjeći na potrebnu dužinu i malo ovlažiti. Pri vezivanju rafijom ne treba previše stezati kalem, jer brzo dolazi do urastanja. Gumene trake se pri vezivanju istegnu za oko 1/3, a gumene kopče vezivanjem se zategnu i prekriju cijeli pupoljak i urez na podlozi i sa suprotne strane pupoljka se ukopčaju.

Kada se kalem vezuje gumenom trakom sa proširenjem i kopčama, lisna drška mora se skinuti.

Vezivni materijal kalemar drži u posebnoj posudi pored sebe ili veže o pojasu.

Stezanje kalema ne smije da bude ni labavo ni suviše jako, već tako da omogući dobro priljubljivanje pupoljka uz podlogu. Vezivo ne smije biti omotano bez reda već spiralno odozgo na dole. Rastojanje između omota veziva treba da je oko 1 mm radi omogućavanja pristupa vazduha.

Vezivo se prvo postavi iznad pupoljka i omota 2-3 puta, a zatim ispod pupoljka omota nekoliko puta. Jedan kraj veziva ostane omotan uz podlogu. Posljednje omotavanje veziva je na donjem dijelu vertikalnog  T-ureza, odnosno dokle doseže pupoljak; ovde se kraj veziva omota 1 do 2 puta oko posljednjeg kruga, zatim povuče i dobro zategne.

Tehnika vezivanja kalema rafijom ili gumenom trakom
Tehnika vezivanja kalema rafijom ili gumenom trakom

Kada se kalem vezuje gumenom trakom sa proširenjem na sredinu postupa se ovako: proširenje se stavi preko pupoljka, zatim krajevi ukrste sa suprotne strane, vrate ponovo iznad pupoljka, zategnu i vežu. Proširenje na gumici vrlo dobro steže pupoljak uz podlogu.

Vezivanje kalema gumenom trakom sa proširenjem na sredini
Vezivanje kalema gumenom kopčom

Kada se kora podloge ne odvaja očenje se vrši dugo u jesen, rano s proljeća i u toku ljeta kada stanu sokovi uslijed suše.

Tehnika ovog kalemljenja se sastoji u sljedćem:

Prvo se na glatkom dijelu podloge napravi zasjek pod uglom od 45 stepeni odozgo na dole, a zatim se iznad provog zasjeka na oko 1-1,5 cm zasječe kora i drvo sve do prethodnog zasjeka i taj dio izbaci.

Sa kalem-grančice se skine pupoljak veličine zasjeka na podlozi, s tim što se prvo napravi urez ispod pupoljka pod uglom od 45 stepeni, a potom zasiječe nožem iznad pupoljka i pupoljak skine sa parčetom drveta. Tako skinuti pupoljak umetne se u podlogu vodeći računa da pokrije napravljeno ležište, a posebno se moro voditi računa da se spoje kambijalni slojevi podloge i kalem grančice. Kalem se zatim veže rafijom ili plastičnom trakom.

Kalemljenje pupoljkom kad se kora sa podloge ne odvaja

Ovaj način kalemljenja ne nalazi većeg praktičnog značaja zbog svoje komplikovanosti, a ne daje dobre rezultate.

Izvor: www.agrosavjet.com

PROČITAJTE:

Kalemljenje jabuke OKULIRANJEM – Vratite u voćnjake stare i zaboravljene sorte! /FOTO/

Evo koje sve voće možete da kalemite

Kalemljenje pod koru – Najjednostavnija tehnika!

Exit mobile version