Sjetva jarog ječma uz primjenu odgovarajuće agrotehnike može donijeti 5 tona ječma po hektaru u žetvi. Zahtijeva dobru pripremu zemljišta i nikako se ne smije gajiti u monokulturi.
Plodored
Obvezno ga treba gajiti u plodoredu jer gajenje u monokulturidonosi niske prinose i vrlo lako oboljeva. Za ječam su dobre pretkulture zrnaste mahunarke, uljana repica, suncokret, raniji hibridi kukuruza, detelinsko-travne smjese i druge kulture
Pročitajte: Prinos kukuruza i do pet puta veći na navodnjavanim parcelama
Obrada zemljišta
Nakon ranih pretkultura obično se obavljaju dva oranja, pliće nakon žetve pretkulture i dublje, osnovno, 2-3 nedelje prije sjetve (do 25 cm) uz zaoravanje mineralnih đubriva predviđenih za osnovnu đubrenje. Dopunskom pripremom zemljišta (tanjirača, drljača, sjetvospremač, rotodrljača) treba stvoriti usitnjeni površinski sjetveni sloj mrvičaste strukture do dubine sjetve.
Đubrenje
Đubrenje ječma može se obaviti đubrivima organskog porijekla kao što su stajska đubriva, razni komposti, osoka i drugim đubrivima organskog porekla.
Za prinos od 5 t/ha potrebno je osigurati 110-120 kg azota, 70-80 kg fosfora i 100-120 kg kalijuma.
Sjetva jarog ječma
Izbor sorte ječma
Pri izboru sorte ječma moramo znati njegovu namjenu, koja može biti za ishranu stoke, industrijsku preradu i dr. Na primjer, ako ječam proizvodimo za proizvodnju piva, tada ćemo odabrati neki od dvoredih ječmova koji mogu biti jari i ozimi (dvoredi zato što su mu ujednačenija zrna). Za ishranu stoke odabraćemo četvororedni ili šestoredni. Za sjetvu obavezno treba koristiti deklarisano sjeme, po mogućnosti što krupnije frakcije.
Pročitajte: Azot – Koliko azota je potrebno za najbolji razvoj žitarica?
Sjetva ječma
Sije se sijačicom u redove na razmak 8–10 cm. Gustina sklopa iznosi 300-500 klijavih sjemena/m2, a sije se na dubinu 3-5 cm.
Ječam jari dvoredi se uglavnom koristi kao stočna hrana jer posjeduje visoku hranidbenu vrijednost. Za jari ječam osnovna obrada zemljišta (oranje) obavlja se 2 – 3 nedjelje prije sjetve. Sije se krajem januara i u februaru.
Autor: Violeta Veličković PSSS Beograd