Sezona je smokava, rajskog voća koje obnavlja, osnažuje, održava zdravlje i briše bore. Biljka koja puno daje a malo joj treba, tek siromašno tlo i pokoja kap vode, hvale vrijedna je namirnica poznata po ljekovitim svojstvima.
1. Visok udio magnezijuma
Magnezijum je jedan od osnovnih elemenata koji štite naš nervni sistem od stresa. Vrlo je bitan za kosti, imunitet, zdravlje mozga i nervnog sistema. Podstiče zdravlje i vitalnost, liječi brojne bolesti, te znatno usporava proces starenja. Sušene smokve sadrže trostruko više magnezijuma nego obične.
2. Visoki udio prirodnih šećera
Osiguratće da vaš mozak radi brže bolje prima i razvrstava informacije. Naravno oprez postoji kod dijabetičara prilikom konzumacije suvih smokava koje sadrže dvostruko više šećera nego svježe.
Pročitajte: Kako se pravi alkoholno piće od smokava?
3. Obiluje kalijumom, kalcijumom, željezom, fosforom, bakrom te vitaminima B6, C i betakarotenom
4. Suve smokve izvrstan su izvor brojnih nutrijenata i ujedno praktičan i nutritivno vrijedan obrok
Za sportiste rekreativce i profesionalce, a u kombinaciji s orašastim plodovima mogu poslužiti kao idealan međuobrok. Čaj od smokve dobar je kod bolesti jetre, grla, disajnih organa, žučnog kamenca, mjehura.
5. Sadrže i biljne sterole, kojima je dokazano povoljno djelovanje na nivo holesterola u krvi
Biljni steroli poput stigmasterola i lanosterola, koje sadrže smokve vežu se na molekule holesterola u crijevima i tako ometaju njegovu apsorpciju.
Pročitajte: ČAJ OD LISTOVA SMOKVE: Uspješno rješava OVE zdravstvene probleme! /RECEPT/
6. Brojne studije otkrile su spojeve s potencijalnim antikarcinogenim djelovanjem
Benzaldehid i kumarini kojima smokva obiluje. Ispitivani spojevi u znanstvenim studijama pokazali su obećavajuće rezultate osobito kada je riječ o karcinomu prostate i kože.
7. Svježa smokva sadrži do 80 posto vode i 60 posto prirodnog šećera
Stoga je dobrobit konzumiranja smokve mnogostruka baš kao i načini konzumiranja. Slatkasti bogati okus smokve savršeno se slaže sa slanim ukusima, poput ovčjeg ili kozjeg sira, možemo je dodati raznim kompotima ili jelima od peradi. Od svježe smokve možemo napraviti kompot, pekmez i fermentirana pića.