Proizvodnja lisnatog peršuna – Peršun se gaji u objektima bez grijanja i uz prekrivanje agrotekstilom u jesen za zimsku potrošnju, odnosno u rano proljeće, tokom februara, za proljećnu potrošnju.
U objektima peršun se gaji iz kontejnerskog rasada ili direktnom sjetvom, zatim sjetvom ili sadnjom u saksije i pospješivanjem korijena proizvedenog na njivi ili bašti. Najuspješnija proizvodnja lisnatog peršuna jeste iz rasada proizvedenog u kontejnerima ili saksijama.
Za proizvodnju u tunelima najčešće se sije u periodu avgust-septembar u kontejnere, sadi se u periodu oktobar-novembar, a ubire se u toku zime. Prinos je od 140.000-190.000 vezica po hektaru.
Vrijeme proizvodnje lisnatog peršuna
Peršun se uspješno gaji pospješivanjem. Korijen proizveden na njivi ili bašti vadi se krajem avgusta i sadi u tenele ili leje, u zemlju bogatu organksom materijom. Na račun rzervne materije korijena brzo se razvijaju listovi. Listovi lisnatog peršuna dospijevaju za 60-70 dana poslije nicanja. Tada sijeku, pri čemu se pazi da se ne povrijedi vegetacioni vrh. Zatim se usjev prihrani sa 30-50 g azotnog đubriva na 10 m² i dobro zalije. U toku vegetacije listovi su mogu sjeći 2-3 puta.
Za pospješivanje se koristi peršun kada je masa korijena 30-60 g. Korijen se sadi prije nastupanja mrazeva, na rastojanju između redova 10-12 cm i u redu 5-8 cm. Posije sadnje održava se temperatura 10-15 stepeni, uz umjereno zalivanje, ali intenzivno provjetravanje. Pri zalivanju treba izbjegavati kvašenje listova. Najbolji rezultati postižu se u uslovima dobre osvjetljenosti.
Listovi peršuna beru se za 35-40 dana. Prinos listova je 5-20% veći od mase posađenog korijena pri pospješivanju.
Izvor: agrosavjet.com
PROČITAJTE:
Sve što treba da znate o SJETVI PERŠUNA – Vrijeme, mjesto, đubrenje, njega
Pomoću maske od peršuna riješite se tamnih mrlja na koži
Savjeti za uspiješan uzgoj PERŠUNA