Povrtari koji pripremaju rasad paprike u plastenicima moraju znati kada je pravo vrijeme da iste posade na otvorenom polju. Idealan period za rasađivanje je od 15. do 25. maja za niže predjele, a od 25. maja do 10.juna za više predjele. Međutim, treba istaći da se prate vremenske prilike i shodno tome izađe na polje i krene sa sadnjom.
Neophodno je pripremiti zemljište i primijeniti sve mjere, što se prije svega odnosi na upotrebu odgovarajućih herbicida, kako bi sadnja bila uspiješna, a ljetnja berba dala očekivane rezultate. Njega paprike, tokom prvih mjeseci nakon rasađivanja, je najbitnija.
Sadnja se obavlja u ranim jutarnjim ili večernjim satima, nakon kiše ili ukoliko je sušni period, nakon zalivanja, kada se zemljište prosuši. Temperatura zemljišta i vazduha treba da budu iznad 15 stepeni. Ukoliko se sa sadnjom porani, dok je zemljište još uvijek hladno, korijenov sistem će se slabije razviti i samim tim usporava se razvoj same biljke. S druge strane, ukoliko sadnja paprike krene kasnije, biljke se teže primaju, pate od nedostatka vode, a plodovi sporije sazrijevaju.
Rasađivanje može biti ručno ili mašinski. Ručna sadnja je bolja za biljku, jer se na taj način smanjuje mogućnost oštećenja korijenovog sistema, dok mašinska u mnogome ubrzava proces sadnje.
Za svaku sadnju na otvorenom, neophodno je obratiti pažnju na nekoliko stvari:
Postoji mnoštvo vrsta paprika, koje odlikuju različiti oblici, veličina, ali i kvalitet samog ploda, kao i načini korišćenja. Kod nas one koje su najzastupljenije su babure, polubabure kao i njene podvrste, koje se razlikuju po načinu korišćenja ( za ajvar, pečenje, sirovu ishranu). Takođe, najtraženije su župska rana, duga bijela, slonovo uvo.
Izvor: domacinskakuca.rs
PROČITAJTE:
Paprika u plasteniku tokom cijele godine – Savjeti za uspiješan uzgoj
Paprika – 7 razloga zbog kojih bi je trebalo češće jesti
Antraknoza plodova paprike – Simptomi i zaštita!