Naslovnica Poljoprivredne grane Povrtarstvo Ren – Sadnja reznica obavlja se u martu

Ren – Sadnja reznica obavlja se u martu

Reznice rena treba zasaditi što je ranije moguće u toku marta. Može se brati tokom cijele godine, ali je glavna berba u jesen kada lišće požuti.

Ren je višegodišnja biljka. Ima značajnu ulogu u liječenju reumatizma, gihta, bolesti želuca, bubrega, jetre, žuči, crijeva. Podzemni dijelovi korijena, rizomi koriste se kao cijenjen dodatak hrani i začin.

Odlično podnosi niske temperature i ne dolazi do izmrzavanja. Najbolje se razvija na temperaturi 17-20°C . Ima skromne zahtjeve prema vlazi, ne voli visok nivo podzemnih voda.

Treba ga gajiti na plodnim rastresitim i ocjednim zemljištima. Ne podnosi zemljišta sa pH vijrednostima ispod 5,5.

Agrotehnika za proizvodnju rena

Osnovna obrada zemljišta se izvodi u više navrata sve do zimskog dubokog oranja dubine do 30 cm.

Na proljeće, kada to dozvoli vrijeme, se vrši priprema zemljišta koje se sitni i rastresa do 12 cm dubine.

Đubrenje se obavlja sa 50-70 t/ha stajnjaka i 100-120 kg azota, 100-130 kg fosfora i 150-180 kg kalijuma. Sva količina stajnjaka i 2/3 fosfora i kalijuma se unosi pod osnovnu obradu, a preostala 1/3 fosfora i kalijuma kao i ½ azota pod površinsku obradu. Preostalih ½ azota primijeniti kroz prihranu.

Reznice se uzimaju u toku jeseni prilikom vađenja zadebljalih dijelova korijena. Treba da su dužine oko 25 cm i debljine do 1,2 cm. Gornji kraj reznice se siječe horizontalno, a donji koso. Tako spremljene reznice se čuvaju na hladnom mjestu u pijesku.

U proljeće neposredno pred sadnju reznice se vade iz pijeska, pregledaju i odabiraju zdrave. Izbojci se odstranjuju, svi izuzev krajnjih. Reznice treba zasaditi što je ranije moguće u toku marta.

Sadnja može biti ručna i mašinska. Reznice se postavljaju u otvorene brazde na rastojanju do 35 cm i mogu se zagrnuti ručno ili ravnjačem. Ako su reznice kraće, a deblje mogu se saditi mašinski na dubinu oko 10 cm.

Kada se ukažu redovi može da se međuredno kultivira i treba paziti na mlade biljke. Obično treba obaviti dva do tri kultiviranja.

Prihranu izvesti azotom koji je preostao dva puta.

Poželjno je prihranjivati ren i preko lista. Ako postoji mogućnost, a suša je, obavezno navodnjavati ren, preporučljivo je 2-3 puta.

Berba rena

Može se brati tokom cijele godine, ali je glavna berba u jesen kada lišće požuti.

Može se vaditi ručno i mašinski. Izvađeni korijeni se čiste od zemlje, gornji dio se odsijeca na mjestu gdje polaze listovi. Manje količine se pakuju po nekoliko korijena zajedno, a veće u rinfuzi.

Autor: Miloš Nikoletić dipl. inž. poljoprivrede

Izvor: psss.rs

PROČITAJTE:

Evo zašto je dobro pojesti kašičicu rena svakog dana!

Kako spriječiti širenje hrena u bašti?

Savjeti za uspiješan uzgoj rena/hrena

Exit mobile version