U nekoliko sela u okolini Bojnika došlo je do pomora pčela zbog zakonom zabranjenog prskanja voća u vreme cvetanja.
Prepolovljena su pčelinja društva u oko 200 košnica pčelara ovog kraja.
Kako za “Blic” priča Dragan Nikolić iz Pčelarskog udruženja Bojnik, već desetak dana pčelari na ovom podruju primećuju da im društva pripremljena za bagremovu pašu masovno slabe zbog prskanja voća, koje su najprije počeli odgajivači šljiva, a sada to rade i odgajivači višanja i jagoda.
“Najveći problem je što pomore ne možemo odmah da uočimo, jer zbog vanrednog stanja i ograničenog vremena kretanja ne možemo stalno da budemo u blizini košnica, za razliku od voćara koji sada rade tokom cijelog dana i masovno prskaju svoje zasade. Instekticid koji koriste je kontaktno sredstvo i on ubija pčelu na licu mjesta. Dodatni problem je što jagodari sada prskaju fungicidima, koji nije direktno otrovan za pčele, ali im promjeni miris i kada medarice pokušaju da se vrate u košnicu čuvarice ih ne puštaju i ubijaju“, objašnjava Nikolić.
Prema riječima Nikolića, 20 članova Pčelarskog udruženja Bojnik do sada je prijavilo da su pčelinja društva u oko 200 košnica prepolovljena.
“Najstrašnije je da će se to nastaviti, jer sada najviše cvjetaju višnja i jagoda, a to znači još više prskanja. Ako znamo da jedno pčelinje društvo košta 120 evra, a prepolovljeno je, ako znamo da košnica donosi od 20 kilograma bagremovog meda pa naviše, pa se to pomnoži sa 1.000 dinara kolika je cijena meda, gubici su već sada ogromni“, upozorava Nikolić, koji dodaje da će njihovo udruženje krivične prijave protiv NN počinilaca podnijeti u utorak, kada bude odobreno kretanje.
Prskanje voća insekticidima u vrijeme cvjetanja zabranjeno je zakonom, a prošle godine u ovo doba masovni pomori pčela zabeleženi su u više krajeva Srbije.
Tako je više od 400 pčelinjih zajednica stradalo je na području Valjeva, dok je u okolini Kovačice uginulo oko 130. Nekoliko desetina košnica stradalo je i u Aleksincu i Barajevu, a svemu je prethodilo uništenje čak 600 pčelinjih zajednica na području Sivca, kao posledica prskanja insekticidima cveta graška.
Inače, zbog zabrane kretanja, veliki dio pčelara u Srbiji ne može da obiđe svoje pčelinjake u ključnom mesecu za pčelarstvo. Ova sezona se iz brojnih razloga smatra izgubljenom, a više o tome OVDJE.
Izvor: blic.rs
PROČITAJTE: