Da li ste znali da na planeti postoji čak 20000 vrsta pčela, ali da ih jedino nema na Antarktiku? Ipak najraspotrostranjenija vrsta plčele je Apisi milifera koja je porijeklom iz Afrike a u evrospke zemlje se doselilia prije nego sto je naselila Aziju, Australiju i Sjevernu ameriku.
U Evropi Postoji nekoliko vrsta pčela koje se razlikuju se po boji, građi tijela, ponašanju, sposobnosti prikupljanja nektara, i dr.
KRANJSKA PČELA
ITALIJANSKA PČELA
KAVKASKA PČELA
TAMNA EVROPSKA PČELA
PČELA “MELIPONA ANTHIDIOIDES”
Pčela “melipona anthidioides” česta je u Brazilu. Ovo su male tropske pčele koje nemaju žalac. Obično se nastanjuju sa gnIJezdima u šupljem drveću sa jednom maticom, a saće grade vodoravno.
PATULJASTA PČELA
Patuljasta pčela (Apis florea F.), vodi porijeklo iz Indije. Osobina ove vrste je da gradi jednostruko saće na otvorenom prostoru, obično na nekom stablu. Specifičnost kod njenog saća je u tome da ova pčela gradi ćelije raznih veličina za radiličko saće, trutovsko i matičnjake koji imaju oblik žira.
DIVOVSKA PČELA
Divovska pčela (apis dorsata) izgrađuje jednostruko saće na kojem živi. Sve ćelije saća gradi jednake veličine, bez razlike za trutovsko, radiličko ili za matičnjake. Dubina ćelija saća divovske pčele je i do 34mm. Kod ovih pčela nema razlike u veličini između radilica i matica. Radilice kod ove vrste su dvostruko veće nego kod kranjske pčele. Divovska pčela živi na otvorenom pa je prema tome prilagodila način života. Obrambeni mehanizmi kod ove pčele su posebno izraženi i odlično čuva svoje leglo.
AFRIKANIZIRANA PČELA
Afrikanizirana pčela – kako bi se dobila medonosna pčela sposobna da i u tropskoj klimi sa puno vlage uspešno oprašuje floru i da pritom sakupi što veće količine meda Brazilska vlada finansirala je nastanak ove vrste pčela.
SOLITARNE PČELE
Solitarne pčele ili pčele samice za razliku od medonosnih pčela ne prikupljaju veće količine meda u svoje nastambe. One žive usamljenički život tako da svaka ženka gradi svoje gnijezdo.
PROČITAJTE:
Naučnici u Australiji otkrili: Pčelinji otrov uništava agresivne ćelije raka dojke
Voskov moljac – Najveća štetočina pčelinjeg saća
Iskoristite koprivu za suzbijanje Varoe u pčelinjaku