Plod mušmule, idealan je prirodni lijek za upaljene krajnike, disajne tegobe i sve druge tegobe nastale usljed prehlade ili respiratornih virusa.
Osim toga, ovo ukusno voće je odličan laksativ i diuretik i smiruje upalu sluzokože želuca.
Voćni žele koji se nalazi u mušmulama pomaže u snižavanju holesterola, zaustavlja krvarenje i blagotvorno djeluje na kožu i kosu.
Mušmule obiluju vitaminom C, zbog čega se posebno preporučuju pušačima i onima koji često konzumiraju alkohol.
Pročitajte: Ovako se pravi liker od mušmula: Moćan napitak koji jača imunitet, čisti jetru, snižava holesterol!
Istraživanja su pokazala efikasnost mušmule i u ublažavanju progresije osteoporoze, kao i za očuvanje vida. Naime, mušmule smanjuju rizik od katarakte i degeneracije žute mrlje.
Mušmula, kao diuretik pomaže izlučivanje soli mokraćne kiseline, što smanjuje rizik od gihta i kamena u bubregu.
Sjemenke mušmule, takođe su djelotvorne. Sluz koja se oslobađa iz njih kada su natopljene vodom koristi se za pripremu obloga, koje su vrlo djelotvorne u saniranju manjih povreda na koži.
Dok ne sazri, od zelenih mušmula, priprema se čaj kojim se ispiraju usta u slučaju pojave otvorenih ranica (afti).
Pročitajte: Mušmula je izuzetno ljekovita – Uvrstite je u svoju ishranu!
Čaj od plodova i lista
Naučne studije sugerišu da bi u liječenju kandide vrlo efikasan mogao da bude čaj od lista mušmule. Čaj od osušenog lišća mušmule može da se koristi i za ispiranje grla, za liječenje zapaljenja desni i usta. Čaj može da se pravi i od još nedozrelih plodova mušmule. Supenu kašiku usitnjenih svježih zelenih plodova preliti sa dva decilitra vruće vode, poklopiti i nakon jednog sata procijediti. Piti dvije do tri šolje čaja dnevno protiv proliva, a za zaustavljanje krvarenja desni grgutati i ispirati usnu duplju više puta dnevno.