Naslovnica Agro Savjet MLADI ORAH: Ljekovita svojstva

MLADI ORAH: Ljekovita svojstva

Orah je dobar je za plućne bolesti, katar crijeva, jačanje mišića i vida. Pomješan sa medom pomaže bolesnima, malokrvnima i djeci.

Orah (Juglans regia) se koristi na mnogo načina, najčešće kao dodatak tortama i kolačima, salatama, tijestu, ali i za pripremu likera, rakije orahovače i raznih melema. Međutim, malo se zna o ljekovitosti mladih listova, mlade ljuske i nezrelih plodova, koji pomažu kod mnogih bolesti, a najdjelotvorniji su ako se beru od početka maja do kraja septembra.

Dobrobiti oraha

Orah je u narodu poznat kao čistač krvi, a dobar je i za liječenje plućnih bolesti, katara crijeva, jačanje mišića i vida. U vidu kupki i obloga koristi se protiv inficiranih rana i ekcema, raznih kožnih bolesti, upale očiju. Ali i kao ulje za kosu i kao zaštita od opekotina izazvanih sunčanjem.

Osim 65% ulja, jezgro oraha sadrži i 15% vrijednih bjelančevina, ugljenih hidrata, fosfor, kalijum, magnezijum, vitamine B i C, gvožđe. Zato je orah izuzetan detoksikant, sekretolitik, laksativ, antidijabetik…
Čaj od mladog lišća uz dodatak meda savršen za čišćenje organizma, kao i za njegovo poboljšanje i jačanje. Koristan je i za varenje, kostobolju, krvarenje zuba i bolesti zubnog mesa, gnojnih osipa, prekomernog znojenja nogu i bijelog pranja.

Orahov list sadrži čvrsto etarsko ulje žućkaste boje, mirise na katran, tanin, galne i elagne kiseline, a sadrži i materije ljutog i gorkog ukusa. Bez obzira što treba da se sakuplja u junu i julu po lijepom vremenu, lišće oraha je mnogo bolje upotrebiti odmah dok je svježe i zeleno, pošto sadrži neraspadnute ljekovite sastojke. Sušenjem se ovi sastojci brzo mijenjaju i kvare, pošto su nepostojana fenolska jedinjenja, pa listovi umjesto lijepe zelene dobijaju tamnosmeđu i crnu boju.

ORAHOVAČA

Potrebno vam je: 40 mladih oraha1kg meda, 1l rakije.

Priprema: Stavite rukavice i mlade orahe iseckajte, stavite ih u veću staklenu teglu pa preko njih dodajte 1kg meda i 1l rakije. Zatvorite odgovarajućim poklopcem pa ostavite dategla stoji na suncu 40 dana.

Povremeno promješajte sadržaj.

Primjena: Svako jutro na prazan želudac popijte po jednu malu, rakijsku čašicu ovog likera.

Orahovača je izuzetno bogata jodom pa je stoga odličan lijek za štitnu žlijezdu. Prije konzumiranja, orahovaču blago promućkajte kako bi se podigao ljekoviti talog.

LJUSKE ORAHA

Spominje se i kako je moguće koristiti i ljuske od oraha i to za uklanjanje zubnog plaka. To možete postići kuvanjem ljuski u vodi do trena kada omekšaju, oko 10 minuta. Zatim stavite četkicu nekoliko minuta da se natapa u toj vodi i zatim pet minuta perete zube s time, dodirujući svaki kutak svakog zuba. Usitnjene ljuske mogu očistiti mjesta koja ne možete očistiti zubnim koncem.

Takođe se mogu koristit i listovi stabla oraha za liječenje blagih površinskih upala kože. Dvije žličice usitnjenih listova dodajte na jednu šalicu uzavrele vode, pustite da se ohladi i nanesite na kožu. Za liječenje ekcema preporučuje se i dodavanje dodavanje jedne šake usitnjenih listova oraha u vodu kada se kupate.

Mladi zeleni orasi imaju mnogo različitih vitamina, a posebno vitamina C, pa se takvi stavljaju u med i daju bolesnima, slabašnoj deci i malokrvnim osobama. Zreli orasi imaju mnogo ulja i jedu se sirovi ili kuvani. Izvrstan su izvor masnih kiselina omega-3, zbog čega uspešno snižavaju holesterol u krvi. U lekovite svrhe protiv nadimanja, koristi se i sitno mleveni prah orahovog jezgra sa malo vina.

PROČITAJTE:

Evo kako se pravi orahovača: Starinski lijek za štitnu žlijezdu i ubrzavanje matabolizma

Da li orezivati orah i kako?

Provjerite zašto vam ne rađa voće

Exit mobile version