Bagrem je drvenasta biljka i, vjerovali ili ne, u daljnjem je srodstvu s graškom. Iako spolja nemaju nikakvih sličnosti, ipak pripadaju istoj familiji. Poput svih drugih Fabacea i bagrem ima sposobnost da koristi određene bakterije za vezivanje azota iz vazduha koji kasnije ostavlja u zemljištu ili upotrebljava za sopstveni razvoj.
Drvo bagrema je robusno, može da poraste i do 30 metara, najčešće do desetak, tvrdo i dugovječno, ima dubok korijen čije se žile horizontalno probijaju kroz zemlju na veću razdaljinu, na njima se formiraju izdanci i za kratko vreme „pošumi“ veću površinu. Generalno, bagrem je i parkovsko drvo, podnosi i siromašna i sušna zemljišta što ga ubraja u drveće budućnosti.
Bagremovo drvo je teško, tvrdo i posebno stabilno, cijenjeno u industriji namještaja. Ali, od njega se prave i stepenice, oblažu brodovi, pločice za terase jer je otporan na vlagu, sunce, zimu…U prirodi je otporan na parazite i štetočine, a živi u prosjeku tridesetak godina. Ovo drvo je i medonosna i ljekovita biljka.
U prosječnim godinama, sredina maja je vrijeme kada se valja pripremiti za berbu bagrema. Ne treba se plašiti pčela, a ko je alergičan na ubod, u “berbu” treba da ide u večernjim satima, kada pčele odu na spavanje.
Pročitajte: Sadnja i razmnožavanje bagrema
Porijeklo bagrema
Bagrem je listopadno drvo, porijeklom iz Amerike, koje je u Evropu donio baštovan francuskog dvora Žan Robin, po kome je i dobio ime. Raste kao samoniklo drvo po rubovima šuma, a zbog brzog rasta koristi se za pošumljavanje goleti. Osim što je dobra paša za pčele koje od njegovog polena pripremaju kvalitetan, čak i u svijetu cijenjen med, njegovi cvjetovi su i ljekoviti pa bi valjalo da se potrudimo da ih naberemo, osušimo i sačuvamo za kasnije. A sakupljaju se i drugi njegovi dijelovi.
U ljekovite svrhe upotrebljava se mladi list, cvijet bagrema i plod, rjeđe mlada kora, jer je starija jako otrovna. Cvijet bagrema predstavlja izvor vitamina C (40mg/100g), a sadrži i smolu, tanine, eterično ulje, mnoge flavonoide, i druga jedinjenja. U sakupljanju kore treba biti veoma obazriv jer starija sadrži i otrovne bjelančevine fasin, robin i benzoaldehid.
Sjemenke su takođe korisne, sadrže oko 38 odsto bjelančevina, trinaest miligrama masnog ulja, vlakna, ugljene hidrate, ivitamine A, B 1, B 2, B 6, kao i minerale magnezijum (Mg), fosfor (P), gvožđe (Fe), cink (Zn), kalijum ( K), natrijum ( Na), kalcijum (Ca). Svježe mahune imaju 15 procenata proteina, 6 lipida, 22 odsto ugljenih hidrata.
Ljekovita svojstva bagrema
Cvjetovi se jedu svježi, samo svaki valja otvoriti jer su se unutra skrivaju neke bubice, kojima se on takođe sviđa. Možda niste znali da se oni, uvaljani u tijesto za pripremu palačinki, mogu i pržiti. Pa kada se pospu mljevenim orasima, cimetom i malo zsalade medom, e to je desert za bogove – takosu govorili naši stari.
Cvijet bagrema se najčešće suši i to u sijenci i čuva u dobro zatvorenoj ambalaži, najbolje staklenoj tegli s poklopcem, jer brzo gubi aromu. Za ovu namijenu bere se neposredno prije otvaranja, a uz njega beru se i sasvim mladi listovi. Medicinska primjena bagrema ograničena je samo na cvijet, jer se ostali dijelovi, naročito kora, smatraju otrovnim. Cvijet bagrema koristi se :
- Protiv prehlade i kašlja, za liječenje antivirusnih oboljenja, grčeva, kožnih bolesti, tegoba pri varenju.
- Mahune s sjemenkama su dobar izvor bjelančevina, ugljenih hidrata i masnoća, a konzervisane sušenjem upotrebljavaju se kao povrće, sjeme skuvano može da se priprema kao pasulj, prženo je dobra zamijena za kafu.
- Čaj od bagrema ublažava reumatske bolove i zubobolju, pomaže kod migrene smanjuje povećano lučenje želudačne kiseline, koristi se u homeopatiji u terapiji migrene i neuralgije nerva lica, za smanjenje visoke temperature
Upotreba bagrema – lijek za ženske probleme
Bagrem za naš organizam ima puno korisnih svojstava. Da ne nabrajamo, običnom čovjeku ti nazivi su pomalo zastrašujući. Narodski rečeno, recepti zasnovani na bagremu koriste se za ublažavanje ili otklanjanje alergije na hranu, upale, bolove u stomaku i crevima i za stomačna krvarenja. A u davna vremena bio je poznat i kao lijek kod ženskih bolesti.
Preparati s cvjetovima bagrema mogu izliječiti prehladu, kašalj, a takođe normalizovati san i ublažiti nervnu napetost. Na Istoku postoji vjerovanje da, ako pomiješate ulje kamelije, mošusa i bagrema u različitim proporcijama i koristite ga u ritualima, smješa će vam donijeti sreću, zaštititi vas od zlih duhova.
Pročitajte: Bagremov je odličan za mršavljenje, livadski za srce – Koji med je najljekovitiji?
Otrovni dijelovi bagrema
Zbog toksičnosti robina, robitina, robinina, fazina, supstanci koje sadrže neki dijelovi bagrema, ne smijeju se koristiti stara kora, zreo – stari list i sirove sjemenke jer mogu dovesti do trovanja. Simptomi trovanaj bagremom su: depresija, slabosti, širenja zenica, povraćanja, krvava dijareja, slabi puls, hladne ruke i noge, bljedilo u licu.
Recepti tradicionalne medicine: liječenje bijelim bagremom
S obzirom da drvo sadrži mnogo lekovitih sastojaka koji čoveku mogu koristiti pronašli smo nekoliko recepata, po kojima se mogu pripremiti tinkture, čajevi…
Stari recept za pripremu tinkture za liječenje “ženskih bolesti” nekada su bili veoma popularni. Pa tako, za tinkturu protiv upala uro-genitalnog sistema treba uzeti 200 g suvog cvjeta staviti u teglu, doliti 500 ml votke i ostaviti dvije nedjelje da odstoji. Poslije toga procijediti u čistu flašu i koristiti. U zavisnosti od starosti, doziranje varira (djevojke i starije žene – jedna kašičica, pola sata prije svakog obroka, mlade žene – jedna supena kašika).
Tinktura od bijelog bagrema
Tinktura za ublažavanje posljedica zapaljenja materice: 500 g usitnjene mlade kore se pomiješa s dvije šolje vrele vode. Smješa treba da odstoji jedan sat. Pije se po pola šolje na pola sata prije svakog obroka.
Upala jajnika i mioma materice. Suve cvjetove treba preliti čašom vrele vode i ostaviti 15 minuta da se prohladi. Koristi se tokom dvije nedjelje, po jedna šolja prije svakog obroka.
Čaj od bijelog bagrema
Ovaj čaj efikasno uklanja tegobe koje nastaju kod mnogih bolesti. Pa tako onaj za ublažavanje bolova od velikog kašlja priprema se tako što se osušeni cvjetovi skuvaju u vodi ili mlijeku, prohlade, procijede, doda malo meda i pije prije ručka. Postoji i univerzalni recept po kojem se i najčešeće priprema ovaj ljekoviti napitak. Jednu čajnu-malu kašičicu suvih cvjetova bagrema preliti sa 200 ml ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 20 minuta. Procijediti i piti u toku dana. Maksimalna doza je tri puta dnevno po 200 ml čaja.
Bijeli bagrem protiv prehlade
Za liječenje prehlade bijelim bagremom koriste se osušene latice, ne ceo cvijet, se dodaju u čašu vrele vode, ostavi da odstoji, pet minuta, procjedi, doda malo meda i pije toplo.
Čaj protiv upale jajnika
Osušene cvjetove ubaciti u čašu ključale vode, poklopiti i pustiti da se smješa “uparava” jedan sat i onda popiti. Svježu propremati i piti prije svakog obroka.
Bagrem je simbol besmrtnosti, koristi se za čuvanje moštiju svetaca, a procvjetala bagremova grančica nadahnjuje pjesnike i umjetnike da stvaraju remek-dijela svjetske vrijednosti, smiruje, jača, podstiče zdrav razum i bistri um.
Pročitajte: Novi delikates na trpezi – Slatko od bagrema i pohovani cvijet
Pohovani cvijet bagrema
Za ovaj specijalitet je potrebno nabrati više cvasti-grozdova, u kojima se cvjetovi još nisu otvorili i ostaviti ih nekoliko sati u vodi, ocijediti i salvetom prosušiti. Svaki cvijet se umoči u mješavinu kao za palačinke (mlijeko, jaja, so, brašno) i prži na vrelom ulju. Jednostavnije je kada se cvjetovi odvoje od cvasti, ubace u smješu i od nje peku prave palačinke. Što je cvjetova više palačinke su ukusnije. Ispečene se filuju mješavinom mljevenih oraha, cimeta i preko fila pokapaju s malo meda, urolaju i pospu prah šećerom.
Upotreba bijelog bagrema u aromaterapiji
Bagrem se koristi ne samo u medicini vecć i u aromaterapiji. Miris bagrema smiruje nervni sistem, pomaže u opuštanju, koordinira komunikaciju. Esencijalno ulje bagrema pomaže kod razdražljivost i nervnog naprezanja, ublažava depresiju, iscrpljenost, glavobolju i otklanja povišenu temperaturu. Sve što treba da uradite je da dodate jednu do dvije kapi esencijalnog ulja u kreme ili losione ili udišete pare kroz mirisnu lampu.
Negativne strane liječenja bagremom
Rijetke su biljke, pa i one najljekovitije, kod kojih ne postoje i kontraindikacije. Tako je i s bagremom. Ni jedan proizvod od njega ne bi valjalo da koriste mlade majke koje doje bebe, trudnice i osobe koje imaju velikih oproblema s digestivnim organima. Pored toga, zelene sjemenke bagrema kao i stara kora su otrovni i ne bi trebalo da se sakupljaju.