Prilikom izvođenja živine dobija se približno isti broj ženskih i muških grla, iako je za priplod potreban samo relativano mali broj mužijaka.
Zato su odgajivači živine odavno težili da već prvog dana poslije izvođenja razdvoje piliće po polovima za sopstvenu ishranu ili za prodaju. Ali teškoća je bila u tome što kod malih pilića, kao i kod najmlađeg podmlatka drugih vrsta živine, polne odlike nisu ispoljene, tako da je po spoljnem izgledu nemoguće odrediti pol.
Izuzetak čine neke rase kokošaka kao što su jerebičasta talijanka, jerebičasti soj štajerke, plimutrok i još neke. Pilići ovih rasa mogu se razlikovati po polu već prvog dana poslije izvođenja, jer im se paperje razlikuje po boji. Tako, na primjer, jednodnevni ženski pilići jerebičaste štajerke imaju na leđima jasno izražene tamne pruge, dok se na paperju mužjaka te pruge ne primjećuju.
Na ovaj način mogu se razlikovati po polu pilići – melezi prve generacije nastali urkštanjem nekih rasa.
Tako na primjer, ako kokoške neke rase s prugastim perjem (prugasti plimutrok, prugasta takijanka, blausperber) parimo sa pijetlovima rase s jednobojnim smeđim perjem (rodajland, njuhempšir i slične rase), pilići muškog pola prve generacije imaće crno paperje sa žutom, prilično upadljivom mrljom na galvi, dok kod ženskih pilića neće biti te mrlje.
Međutim, kod većine rasa između muških i ženskih pilića prvih dana nema nikakvih uočljivih razlika, pa je trebalo tražiti neki drugi metod za određivanje pola kod jednodnevnih pilića.
Danas se s manje ili više sigurnosti pol pilića određuje pomoću raznih metoda, pa se za tu svrhu koriste i specijalno konstruisani aparati.
JAPANSKA METODA
Ovaj metod se zasniva na anatomskim razlikama koje postoje kod koloaka muških i ženskih pilića.
Da bi se te razlike uočile potrebno je da koloaka pileta pažljivo posavrne. Kod muških pilića se na posuvraćenoj kloaci može primjetiti između dva okrugla nabora – još nerazvijeni polni organ poput majušnog bijelog tjelašca prečnika 2-3 mm.
Odgajivači izvježbani u ovom poslu mogu sa 96 i više procenata sigurnosti odrediti pol jednodnevnih pilića.
Sa manjom sigurnošću ovaj metod se može koristiti i za određivanje pola kod jednodnevnog podmlatka pataka i gusaka.
Danas, kada se sve više specijalizuje živinarska proizvodnja, kada na jednoj strani postoje farme koje se bave isključivo industrijskim tovom pilića, a na drugoj farme koje drže na hiljade nosilja za proizvodnju jaja namjenjenih potrošnji, određivanje pola ko jednodnevnih pilića ima veliki praktični značaj.
Izvor: www.agrosavjet.com / Autor: inž. Mihailo Krstić