Naslovnica Magazin Priče sa sela Loše i kamenito zemljište nije prepreka da na njemu uzgajate biljke

Loše i kamenito zemljište nije prepreka da na njemu uzgajate biljke

ljekovite biljke
Foto: agrosmart.net

Dragica je željela da radi na svojoj zemlji nešto potpuno prirodno, bez potrebe da upotrebljava hemiju i vještačke dodatke. Njen izbor je pao na ljekovito bilje koje danas uspješno uzgaja na 14 hektara. Iako je imala zemljšte lošeg kvaliteta, uspjela je da razvije posao koji donosi samo pozitivno ljudima i njenoj porodici.

Dragica Stanković živi u Nišu, ima troje dece – tri predivne ćerke. Njena plantaža ljekovitog bilja nalazi se u ataru sela Tamnjanica u opštini Bela Palanka. Na 14 hektara, Dragica sa porodicom gaji preko 30 različitih ljekovitih biljaka, uglavnom mediteranskog porijekla.

– Podneblje je suvo i kamenito pa smo se prije 9 godina zapitali šta bismo mogli da gajimo, da bude potpuno prirodno i da ne moramo da upotrebimo ni gram hemije. Izbor je bio nekako prirodan i logičan – ljekovito bilje. Znali smo odmah da moramo da zaokružimo proizvodnju sa preradom da bismo opstali. I opet se nekako prirodno i logično nametnuo odgovor, da to što proizvedemo treba da pretvorimo u ono što je najkvalitetnije – eterična ulja – priča Dragica.

Rad sa višim ciljem

Dragica je željela da sa svojom porodicom radi nešto što ima viši cilj. Tako su ušli u svijet aromaterapije. Svoj brend su nazvali Siempreviva, što u prevodu znači uvijek životan, uvijek živ.

– Aromaterapija je upotreba čistih eteričnih ulja za poboljšanje zdravlja i načina života. Ono najmoćnije iz biljke je pretočeno u eterično ulje. Prava eterična ulja mogu da imaju nevjerovatne efekte. Na primjer, mogu da pobošljaju raspoloženje, povećaju pozitivnu energiju, umanje glavobolju, olakšaju disanje i još mnogo toga – govori ona.

Pročitajte: Da ubrano ljekovito bilje sačuva sva svoja svojstva ovako ga sakupljajte, sušite i čuvajte

Težak put od njive do prerađenog proizvoda

Od uzgoja biljaka do flašice eteričnog ulja proces je dug i pun izazova. Ovim poslom Stankovići se bave porodično, a uz Dragicu, složno rade suprug, tri ćerke i zet.

– Prvo smo počeli sa nekoliko biljaka. Morali smo da ispitamo razne biljke, iz različitih dijelova svijeta kako bismo pronašli one koje vole našu zemlju. Dosta je tu bilo promašaja, ali je posebna radost kada ispitujete neku novu biljku i ona vam pokaže da ste joj odabrali pravo okruženje – sa ushićenjem govori Dragica.

Dodaje i da je najvažnija i najteža nega biljaka. Kod Dragice mora da bude sve prirodno.

– Naše biljke njegujemo prirodnim preparatima koje sami pravimo, a humusom od naše otpadne biomase prihranjujemo biljke. Naravno, najveći problem je nedostatak radne snage, posebno kada dođe period okopavanja i branja. Starije generacije polako posustaju, a mladi nerado rade poslove u polju – kaže Dragica.

Pročitajte: Ulje ploda divlje ruže – Efikasno za tretiranje ožiljaka, opekotina i oštećene kože!

Ljekovita cvjetna vodica

Pored eteričnih ulja, Dragica proizvodi i hidrolate, koji su sve popularniji u kozmetičkoj industriji.

– Hidrolati ili cvjetne vodice su nusprodukt koji nastaje pri destilaciji biljaka. To je zasićena destilirana voda sa česticama eteričnog ulja. Ova tečnost sadrži brojne ljekovite i aromatične supstance iz žive biljke i ima slično djelovanje kao esencijalno ulje. Jedina razlika je što cvjetnu vodicu možete direktno da naneste na kožu – objašnjava Dragica.

Njihove proizvode kupuju i žene i muškarci, uglavnom ljudi koji primjenjuju zdraviji stil života, ali i oni koji se susreću sa različitim zdravstvenim problemima. Kako sama kaže, najviše se traži španski timijan koji olakšava disanje, zatim vrijesak, origano i smilje.

Osim direktnih kupaca, Dragica je razvila saradnju i sa nekoliko manjih proizvođača prirodne kozmetike, jer hidrolati predstavljaju bazu za hidratantne kreme, losione i tonike.

Ova hrabra žena uspjela je od kamenitog zemljšta da razvije porodični posao, bez ičije pomoći. Naime, Dragica do sada nikada nije koristila subvencije, ni od države ni iz IPARD fondova, a kao jednu od velikih prepreka vidi komplikovanu papirologiju.

Pročitajte: 9 provjerenih prirodnih načina da izliječite herpes zoster

Na pitanje koju bi biljku izdvojila kao najpofitabilniju dobili smo iskren odgovor.

– Najprofitabilnija biljka ne postoji. Klima se mijenja i teško je predvidljiva. Jedne sezone dobijate na jednoj biljci više od drugih, a već sljedeće možete izgubiti – kaže Dragica.

Svima koji bi hteli da se bave uzgojem ljekovitog bilja ona poručuje da gaje više različitih biljaka, a prvenstveno da ih dobro upoznaju i da budu spremni na veliki rad.

Exit mobile version