O tome koliko mineralna voda može da bude korisna, ali i štetna u Jutarnjem programu TV prva govorio je dr Vojislav Perišić, gastroeneterolog.
“Da vam kažem, imam opasku – ko ima balansiranu ishranu i jede sve što treba, njemu obogaćena voda ne treba. Voda s kalcijumom ili kalijumom, pazite, ako preko dana jedemo mladi luk, rotkvice i zelenu salatu, mi smo ih unijeli dovoljno. Ne treba da dolivamo i vodu, onaj ko to radi, samo će dobiti proliv”, rekao je on.
Objasnio je da u svježem povrću ima sasvim dovoljno kalijuma za jutarnje pokretanje organizma.
Pročitajte: Stvari na koje se treba pripaziti kada se pije voda
“Česmovača je najzdravija, ako želite kalijum, unesite mladi luk, zelenu salatu i boraniju. Ćelije će se aktivirati, mozak će početi da radi kako treba”, kazao je on.
Ipak, određene obogaćene vode, po njemu imaju smisla.
“Jedino ima smisla voda s magnezijumom, popijte jednu do dvije čaše, ali pazite. Vode mogu da budu opasne, pogledajte etiketu. Neću ni u propagandu, ni u kritiku proizvođača, ali svaka koja sadrži preko 50 miligrama natrijuma po litru, opasna je. Pita me neka žena u prodavnici, zašto čitam etiketu na svakoj flaši vode. Pa, unosimo toliko soli, a ona je osnov hipertenzije i glavni karcinogen! U Bosni, recimo, ne možete da kupite vodu sa manje od 50mg/l natrijuma”, upozorio je on.