Batat (lat. Ipomoea batatas) je višegodišnja gomoljasta biljka porijeklom iz tropskih i suptropskih područja Srednje i Južne Amerike.
Spada u grupu korjenastog povrća, zbog velikog korijena, koji se odlikuje skrobnim i slatkastim okusom. Razne civilizacije upotrebljavaju ga već najmanje 5.000 godina. Danas se masovno konzumira u Americi, Aziji i Africi, a najviše se proizvodi u Kini, Indoneziji i Ugandi. U Evropi je batat nešto manje zastupljen, ali posljednjih desetak godina postaje sve popularniji. Uzgaja se i u našim krajevima, gdje je poznat pod nazivima “slatki krompir” i “batat”.
Hranjive vrijednosti
Batat može ispuniti veliki dio svakodnevnih čovjekovih prehrambenih potreba. Nutritivno se sastoji od mnoštva ugljikohidrata, vitamina i minerala. Iznimno velika količina vitamina A batat svrstava u namirnice koje ne biste smjeli izbjegavati. Takođe, dobar je izvor vlakana, biotina, kalijuma, fosfora te vitamina B grupe, C vitamina, beta-karotena te metala mangana i bakra. Sadrži i fitosterole, karotene i karotenoide, folnu kiselinu, vitamine D i E te magnezijum i željezo.
Sadrži mnogo skroba i vrlo malo masti te je visokokvalitetna energetska namirnica. Preporučuje se sportistima i dijabetičarima te svima koji zbog zdravstvenih razloga moraju paziti na prehranu.
Hranjivi batat ima vrlo dobro djelovanje na organe endokrinološkog sistema. Blagotvorno utiče na debelo crijevo, slezenu, gušteraču, želudac i bubrege. Može pomoći i kod problema s kožom.
Izvrsno neutrališe štetne slobodne radikale u organizmu i jača cijeli imunološki sistem.
Kontrola težine i šećera u krvi
Ako patite od dijabetesa ili viška kilograma, uvrstite zdravi batat na svoj jelovnik i uživajte u njegovom aromatičnom okusu i zdravstvenim dobrobitima. Složeni ugljikohidrati i vlakna u batatu omogućuju postupno i polagano oslobađanje šećera i njegovu apsorpciju u krvotoku. Zato je izvrsna namirnica za osobe koje boluju od dijabetesa.
Omiljena je namirnica i osobama koje kontrolišu tjelesnu težinu. Bogatstvo vlaknima pruža sitost bez osjećaja težine i taloženja masti. Dodatna prednost batata leži u manganu, kojim obiluje. On pomaže u metabolizmu ugljikohidrata i faktor je u nizu enzima važnih za proizvodnju energije i prijeko potrebnih antioksidansa.
Zaštita od kardiovaskularnih bolesti
Budući da je batat izvor vitamina B6, smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Naime, B6 vitamin je potreban tijelu jer razbija tvar koja se zove homocistein, a koja može direktno oštetiti krvne sudove. Pokazalo se da su pojedinci koji su pretrpjeli srčani udar, uprkos tome što su imali normalan ili čak nizak nivo holesterola, često imali upravo visok nivo homocisteina. Mineral kalijum pomaže u kontroli krvnog pritiska, a batat njime isto obiluje. Stoga je potreban ljudima koji ne jedu dovoljno voća i povrća, a uz to unose previše natrijuma (pretjerano slanu hranu), jer im tada često manjka kalijauma.
Nedovoljno kalijuma u kombinaciji s visokim unosom natrijuma nerijetko dovodi do hipertenzije. Batat može pomoći u svim navedenim stanjima jer smanjuje visok pritisak i štiti srce i krvne sudove.
Prevencija raka
Beta-karoten iz batata je snažan antioksidans. Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu hranu s visokim udjelom beta-karotena (narandžasto i lisnato povrće) imaju smanjen rizik od karcinoma.
Batat je pokazao efikasno djelovanje na smanjenje rizika od raka pluća, debelog crijeva i želuca. Jedna studija, sprovedena nad ženama u razdoblju prije menopauze, otkrila je da konzumiranje puno povrća koje sadrži beta-karoten, folnu kiselinu, vitamin C i vlakna (poput batata) smanjuje rizik od raka dojke za 50 odsto. Budući da batat sadrži više beta-karotena od mrkve i više C vitamina od paradajza, onkolozi i udruženja za liječenje pacijenata koji boluju od karcinoma savjetuju redovnu upotrebu batata u prehrani. Isti stav potvrđuje i američki Institut za istraživanje raka.
Sve boje batata
Iako naizgled nalikuje običnom krompiru, zapravo je s njim povezan samo izdaleka. Ne pripadaju istoj botaničkoj porodici. Korijen batata je kvrgav, izduženog i šiljastog oblika te glatke kore koja može biti žute, narandžaste, crvene, ljubičaste, bež i smeđe boje. Očišćeni batat je takođe širokog raspona boja – od bijele, žute i bež, preko narandžaste i crvene, sve do ružičaste i ljubičaste. Valja imati na umu da su plodovi narandžaste, ružičaste i crvene boje vlažniji i slađi nego oni bijele i žute vrste. U prehrani se, osim gomolja, ponekad koriste i njegovo mlado lišće te izdanci.
Kako pripremati batat
Batat se obično jede kuvan ili pečen. Ne treba ga soliti, jer je zbog obilja minerala doslovno – slastan. Radi očuvanja njegovog aromatičnog okusa, bolje ga kuvajte na pari, nego u vodi, 30-40 minuta. Možete ga peći kao krompir i poslužiti kao prilog, ali i pripravljati kao samostalno jelo. S obzirom na njegove zanimljive boje, na tanjiru izgleda vrlo privlačno i u obliku pirea. Mlade listove i izdanke možete pripremiti kao špinat, a korijen možete jesti i dok je sirov. Jedite ga s korom – kora batata sadrži korisna dijetalna vlakna.