Naslovnica Poljoprivredne grane Stočarstvo Ketoza krava – smanjena proizvodnja mlijeka, opadanje plodnosti, opadanje imuniteta

Ketoza krava – smanjena proizvodnja mlijeka, opadanje plodnosti, opadanje imuniteta

bolest krava
Foto izvor: AgroSavjet

Ketoza je kompleksna metabolička bolest krava koja se uglavnom javlja prvih 10 do 40 dana po teljenju (treća nedjelja nakon teljenja je kritična).

Simptomi

Ketoza se karakteriše sljedećim simptomima: gubitak apetita, gubitak tjelesne mase, tromost, loše stanje dlake, miris daha krave na aceton, smanjenje proizvodnje mlijeka. Najbolja dijagnoza ketoze se postavlja na osnovu analize urina, mlijeka ili krvi na prisustvo acetona (posebno važno za subkliničku formu bolesti).

Uzroci

Kad krava boluje od ketoze, količina glukoze u krvi joj je smanjena, a povećana je količina ketonskih tijela. Koji je razlog za ovakvo stanje?

Krava u vrijeme teljenja normalno ima smanjen apetit, što zbog dejstva hormona (estrogen), što zbog stresa, tako da ona počinje da koristi sopstvene tjelesne rezerve kako bi podmirila povećane energetske potrebe tj. mobiliše se tjelesna mast koju organizam metaboliše u slobodne masne kiseline. Putem krvi slobodne masne kiseline dospjevaju u jetru gdje se pretvaraju u energiju potrebnu za rad mišića i vimena. Za ovaj proces jetra zahtjeva glukozu koju primarno dobija iz propionata, a on se sintetiše u buragu iz nerazgradivog skroba. Ukoliko krava ne unosi dovoljno hrane bogate u nerazgradivom skrobu, neće se sintetisati dovoljno propionata u buragu tako da će jetra slobodne masne kiseline, umjesto u energiju, konvertovati u ketonska tijela (aceton i beta hidroksi butirat) koji se nagomilavaju u krvi i nastaje ketoza.

Efekti ketoze su smanjena proizvodnja mlijeka, opadanje plodnosti, opadanje imuniteta i sklonost krava ka sekundarnim oboljenjima. Kada se nivo propionata u jetri poveća, automatski se smanjuje nedostatak energije i kao rezultat toga imamo veću aktivnost krave, bolji apetit i povećanu proizvodnju mlijeka.

Prevencija

  • Kod ketoze su važne sljedeće preventivne mjere:
  • obezbjediti kravama odgovarajuće obroke u periodu oko teljenja
  • hrana mora biti ukusna (ne smije biti buđava), svježa i čista
  • obrok mora biti takav da je preživanje krava očuvano i dobro
  • krave moraju uvijek imati na raspolaganju dovoljno svježe vode za piće
  • obezbjediti kravama hraniva bogata sa nerazgradivim skrobom (zbog propionata)
  • ako se propionat ne može obezbjediti hranom, potrebno je preventivno kravama davati propilen-glukol oralnim putem
  • kondicija krava u periodu zasušenja i periodu teljenja treba da je 3-3,5
  • odvojiti zasušene krave dvije do tri nedjelje pred partus u posebnu grupu
  • obratiti pažnju na smještaj krava (treba da je čisto), posebno klimatizaciju
  • ne izlagati krave stresu
  • brzo reagovati, tj. pozvati veterinara kad se primjete prvi znaci bolesti.

Izvor: pssrs.net

PROČITAJTE:

Tov junadi

Povećajte nosivost jaja kod vaših koka – Hranite ih bijelim lukom!

Exit mobile version