Kalemljenje je vještačko razmnožavanje. Podrazumijeva mehaničko spajanje podloge i plemke i može se uraditi na zeleno ili u mirovanju.
Dobro urađeno mehaničko spajanje usloviće dobro srastanje spojenih dijelova (podloge i plemke).
Ukoliko želite da kalemite voćke to možete uraditi i na zeleno. Kako? Prenosimo savjete dipl. inž. poljoprivrede Bobana Markovića, savjetodavca PSSS Smederevo.
Kalemljenje voćaka na zeleno
Kao prvo iskusni kalemar treba da zna da kad su podloge i plemke u vegetaciji – kalemimo na zeleno, a kad su u mirovanju – na zrelo.
Na zeleno se kalemi pupoljkom, pa imamo očenje na spavajući pupoljak i očenje na budni pupoljak, gde pupoljak može biti sa kalem-grančice iz prethodne vegetacije i sa kalem-grančice iz tekuće vegetacije.
Pupoljkom se grančice iz tekuće vegetacije oče uglavnom breskvom. To se obavlja krajem maja i u junu mjesecu.
Podloge za očenje čiste se od divljaka neposredno pred kalemljenje na 10-15 cm iznad zemlje.
Podloga za očenje treba da je debljine 6-8 mm, a oči se na 5-10 cm visine.
Urez na prethodno obrisanoj podlozi pravi se najčesće u obiku slova “T” (za orah na prozor ili prsten).
Prvo se napravi urez preko podloge dužine 1 cm, a zatim od sredine tog reza prema zemlji u dužini 2-3 cm i kora podloge se nožem malo odvoji lijevo i desno.
Pupoljak se skida sa kalem-grančice dužine najmanje 2 cm sa vrlo tankim slojem drveta.
Za očenje na budni pupoljak po mogućnosti pupoljak skinuti bez drveta.
Umetanje pupoljka pod koru mora biti pažljivo i brzo, da dobro nalegne na podlogu, što se postiže pritiskivanjem prstima i vezivanjem.
Vezivanje počinje iznad pupoljka, zatim preko i ispod pupoljka 4-5 puta se omota vezivo i podveže se na kraju ureza ispod pupoljka.
Pri kalemljenju oraha očenjem urez na podlozi pravi se specijalnim nožem sa dva reza. Sa istim nožem se zaseca i pupoljak ispod i iznad pupoljka, a kora na podlozi i pupoljak se skidaju pomoću kalemarskog noža. Debljina podloge za orah treba da bude 10-16mm.
Kako prepoznati da kalemljenje nije uspješno obavljeno!
Kada su podloge nešto tanje mogu se kalemiti očenjem na zasek.
Ovo je posebno značajno u junskom kalemljenju bresaka.
U ovom slučaju napravi se zasek u podlogu od oko 45 stepeni a potom odozgo na 1,5 cm, skine se kora sa malo drveta do zaseka i taj deo odstrani.
U napravljen zasek stavlja se pupoljak iste veličine i veže. Na ovaj način mogu se očiti podloge i kad se kora ne odvaja.
Izvor: poljosfera.rs