Kao metoda proizvodnje rasada povrća, kalemljenje je prvi put primijenjeno u Koreji i Japanu krajem 1920. godine na biljkama lubenice. Kao metod, kalemljenje se iz Azije proširilo u Evropu i ostale dijelove svijeta, tako da je danas jedna od standardnih metoda u savremenim sistemima proizvodnje povrća.
Na početku, cilj kalemljenja biljaka bio je smanjenje štete koje prouzrokuju zemljišni patogeni, a danas to je povćanje prinosa i kvaliteta plodova kombinovanjem podloge otporne na bolesti sa genetički superiornom plemkom.
Postoje različite tehnike kalemljenja za različite povrtne vrste, a razlikuju se prema načinu povezivanja podloge i plemke, kao i procenta primanja biljaka.
Najčešće primjenjivane tehnike kalemljenja su:
- Kalemljenje “u glavu”
- Kalemljenje na jezičak
- Kalemljenje spajanjem (na jedan kotiledon)
- Tehnika kosog reza
U ovom tekstu opisaćemo kako se izvodi tehnika kosog reza koja se najčešće primjenjuje kod biljaka iz porodice Solanaceae (Paradajz, Paprika, Patlidžan).
TEHNIKA KOSOG REZA
Ova metoda se zove i apikalno kalemljenje ili kalemljenje u klin. Najčešće se primjenjuje pri kalemljenju vrsta iz porodice Solanaceae. Da bi se postigli zadovoljavajući efekti, mora se utvrditi pravo vrijeme za sjetvu podloge i plemke, pošto broj dana do nicanja nije isiti. Sjetva podloge se vrši dva dana ranije od plemke, a kalemljenje se vrši u fazi dva prva lista (20 dana nakon sjetve).
Najbolji efekti se postižu kada je prečnik podloge i plemke oko 2 mm.
Kod ove tehnike, podloga se siječe ispod kotiledona tako da se odstrane apikalni dijelovi. Rez je najčešće vertikalan u centralnom dijelu duž osnove stabla dužine 0,5 – 1,5 cm pri čemu je potrebno da površina nalijeganja i podloge i plemke bude što veća kako bi primanje bilo što efikasnije.
Pri rezanju podloge ostavljaju se 1-3 prva lista, a na donjem dijelu stabla formira se kosi rez sa obe strane obe pod uglom od 45 º, kako bi se formirao klin. Ovako pripremljena plemka se postavlja u prorez na podlozi, nakon čega se stavlja štipaljka kako bi se obezbijedilo bolje spajanje podloge i plemke.
Pogledajte video kalemljenja paradajza
Izvor: agrosavjet.com