Naklijavanje krompira – Sjemenske krtole moraju biti dobro pripremljene za sadnju. To podrazumjeva probiranje krtola i odbacivanje onih koje su zahvaćene truleži.
Odabrane krtole treba staviti na naklijavanje, a pred samu sadnju izvršiti još jedno probiranje i odbacivanje krtola sa slabim klicama. Pod pravilno naklijalim krtolama podrazumijevamo da je većina okaca na krtoli klijala i dala čvrste zelene klice koje se teško odvajaju od krtole i čija je dužina 1,5 do 2,5 cm.
Krtole se naklijavaju tako što se 5 do 6 nedelja prije sadnje rasporede u tankom sloju u gajbice u osvjetljenom prostoru pri temperaturi od 12 °C do 15 °C, na 85% do 90 % relativne vlažnosti vazduha. Prostorije za naklijavanje treba povremeno provjetravati zbog povećane koncentracije ugljendioksida.
Naklijale krtole, u odnosu na nenaklijane, imaju značajnu prednost, a glavne su:
– poboljšava se fiziološko stanje sjemenskih krtola, odnosno ubrzavaju se sve naredne faze rasta i razvoja za oko 15 dana,
– blagovremeno se otkrivaju krtole sa nitavim klicama te se mogu izdvajati i tako smanjiti % zakržljalih biljaka i praznih mjesta u gajenom usjevu,
– biljke ranije niču pa su manje izložene napadu bolesti, a naročito crnoj krastavosti,
– biljke se brže ukorijene i bolje iskorišćavaju zimsku vlagu,
– povećava se prinos i procenat suvih materija u krtolama krompira.
Nenaklijane krtole posađene u umjereno vlažno i dovoljno toplo zemljište, dolaze u fazu klijanja i nicanja za 20 do 22 dana pri povoljnim vremenskim prilikama. Upotrebom naklijalih krtola za sadnju skraćuje se period od sadnje do nicanja biljke na 14 dana. Sadnjom krtola u hladno i vlažno zemljište produžava se period od sadnje do nicanja, čime se uvećava opasnost od pojave bolesti na matičnim krtolama kao i od udela praznih mesta u kasnijem periodu porasta krompira.
Autor: dr Mijodrag Đorđević
Izvor: psss.rs
PROČITAJTE:
Prednosti naklijavanja krompira
Zašto dolazi do oštećenja i deformacija krompira
Recite NE naklijavanju krompira u prostorijama u kojima se skladišti voće