Naslovnica Poljoprivredne grane Povrtarstvo Kako se suši bamija: Očuvajte njene hranljive vrijednosti

Kako se suši bamija: Očuvajte njene hranljive vrijednosti

bamija
Foto: agrosavjet.com

Bamija (Abelmoschus Esculentus), poznata i kao okra, biljka je porijeklom iz Afrike koja je u 17. vijeku stigla u Ameriku i ubrzo postala neizostavan dio mnogih kuhinja. Ovaj rođak hibiskusa uspijeva u klimatskim uslovima u kojima uspijeva i kukuruz, a zbog svoje egzotične ljepote i raznolikih boja često se koristi i kao dekoracija u baštama.

Iako je bamija najpoznatija po svojoj ulozi u gastronomiji, naročito u orijentalnim kuhinjama, ona također ima niz zdravstvenih koristi. Njeni plodovi su bogati vitaminima B6, A i C, a sjemenke sadrže kalcij, bakar, željezo, mangan i cink. Osim toga, sjemenke bamije mogu se koristiti za dobivanje ulja bogatog vitaminom E i linolnom kiselinom, što je čini vrlo korisnom za zdravlje.

Bamija je posebno poznata po svojoj visokoj količini topivih i netopivih vlakana koja pomažu u rješavanju digestivnih problema. Međutim, kako bi se njen rok trajanja produžio, bamiju je potrebno pravilno sušiti. Postoje dva osnovna načina za sušenje bamije, i oba su vrlo jednostavna i praktična.

Sušenje bamije na suncu

Tradicionalna metoda sušenja bamije na suncu i dalje se uspješno koristi u mnogim domaćinstvima. Ova metoda podrazumijeva nizanje bamije pomoću igle i konca. Prilikom nizanja, važno je ostaviti prostor između plodova kako bi vazduh mogao cirkulisati, jer zbijeni plodovi se teže suše i podložniji su propadanju. Nakon što je bamija nanizana, ostavlja se na suncu da se prirodno osuši. Ova metoda je jednostavna, ali zahtijeva dobru ventilaciju i strpljenje.

Sušenje bamije u rerni

Druga popularna metoda je sušenje bamije u rerni. Ovdje je važno pravilno pripremiti plodove i rasporediti ih po plehu. Temperatura rerne treba biti između 50 i 60°C, a vrata rerne lagano odškrinuta kako bi vlaga mogla izlaziti. Svakih nekoliko sati potrebno je provjeriti stanje bamije i po potrebi ponovo zagrijati rernu. Proces može trajati nekoliko sati, zavisno o veličini plodova, ali rezultati su izuzetno kvalitetni.

Čuvanje sušene bamije

Kada je bamija potpuno suva, čuva se u zatvorenim staklenim teglama ili platnenim vrećicama na hladnom i suvom mjestu. Neke domaćice biraju i zamrzavanje sušene bamije kako bi dodatno produžile njen rok trajanja.

Bilo da birate sušenje na suncu ili u rerni, sušena bamija je pravi zdravstveni blagoslov, bogata hranjivim tvarima i odlična za pripremu raznih jela. Njen dug vijek trajanja i svestranost u kuhinji čine je idealnim dodatkom svakoj smočnici.

Exit mobile version