Naslovnica Magazin Zdravlje i ishrana Kako se pravi domaći liker od višanja

Kako se pravi domaći liker od višanja

Višnja je veoma zastupljena u kulinarstvu i to na mnogo načina.

Dostupna je u toku cijele godine, svježa kada joj je sezona, a u drugim periodima se može čuvati smrznuta, kandirana sušena ili konzervirana. Spisak recepata u kojima se koriste višnje je podugačak, a svakako najpoznatiji i najdraži recepti u našim krajevima jesu tradicionalni i u narodu od davnina spremani kolači sa višnjama, kao i bezalkoholni i alkoholni napici. Lenja pita sa višnjama, običan kolač ili pita savijača redovno se mogu naći na kućnom repertoaru u ovim krajevima. Isti je slučaj sa gotovo nezaobilaznim i osvježavajućim sokom od višanja i svakako višnjevcem, slatkim i ljekovitim likerom.

Kada je pravi momenat za branje višnje

Ljekoviti višnjevac

Liker od višnje je jedno od sada već tradicionalnih alkoholnih pića koji se sprema u našim krajevima. Kada se pripremala zimnica, ostavljala bi se šaka višanja u tegli sa šećerom, na nekom toplom sunčanom mjestu, pa bi joj se dodalo i malo domaće rakije. Rezultat je opojno, slatko piće, domaći aperitiv u ukrašenoj starinskoj šoljici.

Višnjevac svoja blagotvorna svojstva duguje nevjerovatnim svojstvima samih višanja. Višnje pomažu protiv nesanice i pomažu da se bolje i kvalitetnije spava, jer sadrže veoma značajan antioksidans, melatonin, koji igra najvažniju ulogu kada je riječ o snu.

Neka istraživanja su pokazala da višnje deluju skoro kao prirodni aspirin ili ibuprofen, te da pomažu kod stanja poput gihta i artritisa. Takođe se savetuju i u ishrani sportista, jer doprinose bržem oporavku mišića nakon treninga. Ne samo to, višnje sadrže i antikancerogeni flavonid kvercetin, zbog čega se radi na istraživanju njihove potencijalne uloge u borbi protiv raka.

Tamnocrveni plodovi višnje sadrže značajnu količinu vitamina C, važnog za imunitet i odbranu organizma od oboljenja. Sadrže i gvožđe, kalijum, cink, bakar i mangan.

Naš višnjevac je svjetsku slavu dostigao kao popularni cherry brandy, a u pitanju je zapravo veoma slično piće. Liker od višnje može da se pravi na više načina, ali njegovi osnovni sastojci ostaju isti. To su višnje, šećer i rakija. U našim krajevima se često razmjenjuju porodični recepti, a svaki od njih ima neku svoju posebnu draž. U liker se često dodaju i crno vino ili rum.

Liker od višnje – recept

Potrebni sastojci:

1 kg višanja

1 kg šećera

1 l domaće rakije

Višnje dobro oprati i ocijediti, pa staviti u teglu i pomiješati sa šećerom i rakijom. Može se i ređati po red višanja i šećera do kraja. Ostaviti teglu na sunčano mjesto četrdeset dana i povremeno miješati, da se šećer potpuno otopi. Na kraju presuti u staklene flaše zajedno sa višnjama i držati na tamnom i hladnom mestu.

P.S. Savjetujemo vam da koristite lozovaču ili rakiju od jabuka.

Možete probati i sa domaćom šljivom, nećete napraviti grešku.

Izvor: nn

Exit mobile version