Korjenasta, krtolasta i druga stočna hrana se odlikuje velikim sadržajem vode (često i preko 80%), zbog čega su male i hranljive vrijednosti. Međutim kao dodatak uz koncenrate vrlo su korisna, jer povoljno utiču na varenje i apetiti živine, pored toga pojedina hraniva sadrže i neke neophodne vitamine.
Krompr u ishrani živine
Od krtolastih hraniva za živinu najčešće se upotrebljava krompir, svjež, obaren ili osušen. Krompir je bogat lako svarljivim ugljenim hidratima (skrob), ali je siromašan proteinima i mineralnim materijama. Ukupna hranljiva vrijednost mu je mala zbog velikog sadržaja vode (oko 75%).
Živini se najčešće daje obaren i zgnječen u smješi sa prekrupom, brašnom ili mlinskim otpacima žita. Kokoškama se daje 50 g barenog krompira po grlu dnevno, a ćurkama, plovkama i guskama i po 60-75 g.
Osušen krompir ima veću hranljivu vrijednost od sirovog i duže se čuva. Upotrebljava se u količini do 50% od težine obroka suve smješe.
Korjenasta hraniva
Od korjenastih hraniva za ishranu živine može se upotrebljavati stočna repa, šećerna repa, mrkva i dr., u sirovom stanju ili obarene, u smješi sa koncentratima.
Kao dodatak ishrani mogu se upotrebljavati i razna druga sočna i zelena hraniva, kao što su tikvice, tikve, paradajz i dr.
Izvor: agrosavjet.com/Inž. Mihailo Krstić
PROČITAJTE:
Oboljenja živine uslijed nedostatka vitamina (avitaminoza)
Koji su to nedostaci kukuruza u ishrani živine?
Nadoknadite nedostatak minerala kod živine uz pomoć ovih dodataka ishrani