Naslovnica Magazin Zdravlje i ishrana Kako sačuvati srijemuš za zimu

Kako sačuvati srijemuš za zimu

Srijemuš
Srijemuš

Hladno, zimsko vrijeme će uskoro pokucati na naša vrata, a sa niskim temperaturama stižu brojni izazovi za naš organizam i imunitet. Tome posebno doprinosi činjenica da je ovo doba godine oskudno svježim namirnicama bogatim vitaminima. Evo kako sačuvati srijemuš tako da može da se konzumira tokom cijele godine, a da ne izgubi svoja ljekovita svojstva.

Dobro je poznata činjenica da ono najbolje i najkorisnije za naše tijelo raste u netaknutoj prirodi, u sijenci šume, na livadama nezagađenim industrijom i intenzivnom poljoprivredom. Međutim, ti velikodušni darovi prirode obično traju jako kratko, nekoliko mjeseci, nedjelja, ili čak dana.

Srijemuš – medvjeđi, odnosno divlji bijeli luk, raste u sijenci listopadnih šuma, a njegovi sočni, mladi listovi se beru tokom ranog proljeća, pa ih je svježe moguće konzumirati tek mjesec dana godišnje. Ipak, zbog izuzetnog sastava preporuka je pripremiti ga na način da može da se koristi tokom cijele godine, a da opet ne izgubi svoja ljekovita svojstva.

Pročitajte: SRIJEMUŠ U RAKIJI – Pripravak koji bi trebalo da imate u kući

Ovu čudesnu biljku možete sačuvati i u vidu začinske soli. Ako ste ljubitelj italijanske hrane, sigurno ste probali čuveni pesto sos – ali, da li ste znali da i njega možete pripremiti sa srijemušem i na taj način dobiti u isto vrijeme sjajan začin, i podići svoj imunitet tokom tmurnih zimskih dana.

Pesto sos od srijemuša

Pesto sos od sremuša je u isto vrijeme osvježavajućeg, i intenzivnog ukusa. Listove treba dobro oprati, pa posušiti krpom ili ubrusom. Na 100 g srijemuša, uzima se 50 g oraha, blago prepečenih u rerni, da zamirišu. U sijecka ili blender prvo ubacite orahe, zatim dodajte srijemuš, 50 grama parmezana ili rendanog pekorina, kašičicu limunovog soka i soli po ukusu. Blendirajte dok se sastojci ne usitne i sjedine, a potom postepeno dodajte maslinovo ulje.

Ovako pripremljen sos može očuvati svježinu nedelju dana. Međutim, kao što smo već pomenuli, zbog kratke sezone je prava šteta ne sačuvati srijemuš i za zimske mjesece. Zato sipajte pripremljeni sos u kalup za led, ostavljajući malo mjesta da se „zalije“ maslinovim uljem. Prekrijte sve plastičnom folijom i zaledite, a potom po potrebi vadite kockicu po kockicu.

Trik je u tome što običnim zamrzavanjem listovi sremuša gube svoje nutritivne vrijednosti, dok će u ulju ostati očuvano sve ono što želimo da unesemo u svoj organizam.

Pročitajte: Recept za savršen NAMAZ OD SRIJEMUŠA

Začinska so sa srijemušem

Priprema začinske soli je interesantan i lak način čuvanja srijemuša. Listove treba oprati, pa posušiti, a zatim ih izblendati tako da se dobije gusta masa, u koju se dodaje morska so. Smjesu ravnomjerno rasporedite po papiru za pečenje, a zatim ostavite u rerni da se suši na 60-80 stepeni, uz povremeno miješanje. Rernu ostavite blago odškrinutu, kako bi para mogla da izađe.

Gotovu so čuvajte na suvom mjestu.

Exit mobile version