Naslovnica Agro vijesti Kako je Alberta postala prvo mjesto na svijetu koje je istrebilo pacove?

Kako je Alberta postala prvo mjesto na svijetu koje je istrebilo pacove?

Alberta je jedina pokrajina u Kanadi i, zapravo, najveće naseljeno područje na planeti bez pacova.

Pacovi su morali da dođu iz Istočne Kanade, što je dug put, te su u Albertu stigli tek pedesetih godina prošlog vijeka. Kada su “najzad” stigli, vlada Alberte ih je spremno dočekala: oni su pokrenuli vrlo agresivan program kontrole pacova koji je bio smrtonosan za svakog glodara koji je prešao granicu Alberta-Saskačevan.

Zakon o poljoprivrednim štetočinama Alberte iz 1942. godine ovlastio je ministra poljoprivrede da odredi bilo koju životinju koja bi mogla da uništi usjeve ili stoku. Svaka osoba i opština morala je da uništi označene štetočine, a tamo gdje kontrola nije bila adekvatna, pokrajinska vlada mogla je novčano da kazni vlasnika zemljišta ili opštinu.

Godine 1950, pacovi su proglašeni štetočinama, a izmjenama zakona iz iste godine zahtijevalo se da svaka opština imenuje inspektora za njihovo suzbijanje. Već naredne godine u Alberti su održane konferencije o kontroli pacova, a 2.000 postera i 1.500 pamfleta pod nazivom “Kontrola pacova u Alberti” podijeljeni su stanovništvu i institucijama.

Između juna 1952. i jula 1953, više od 60 kilograma praška arsenik trioksida iskorišćeno je za tretriranje 8.000 domaćinstava na području širine između 20 i 50 kilometara i dužine od 300 kilometara na istočnoj granici. Neki stanovnici su obaviješteni da se koristi arsen, a nekima je, navodno, rečeno da je prašak štetan isključivo za glodare. Zbog toga je došlo do trovanja stoke, živine i kućnih ljubimaca. Srećom, varfarin – prvi antikoagulantni otrov protiv glodara – postao je dostupan 1953. godine. Varfarin je mnogo sigurniji od arsena i mnogim srčanim bolesnicima se prepisuje kao sredstvo za razređivanje krvi.

Broj zaraza u pograničnom području naglo se povećao do 1955, ali je nakon 1959.  drastično opao. Sedamdesetih godina kontrola je pojačana – sve prostorije u kontrolnoj zoni od Montane do Hladnog jezera se pregledaju jednom godišnje. Najezde pacova se uklanjaju pomoću mamaca, gasova ili zamki. Zgrade se ili privremeno premiještaju ili ruše, a takođe su se koristile puške i eksplozivi za kontrolu protiv pacova.

Bilo je to nešto poput pravog rata.

Danas se u Alberti pacovi ne smijeju čuvati ni kao kućni ljubimci, jer se za to može platiti kazna od 5.000 dolara. Nekoliko bijelih pacova jedino se može vidjeti u zoo vrtovima, univerzitetima ili istraživačkim centrima.

Izvor: Nacionalna geografija

Exit mobile version