Na tržištu često možete naći proizvode na kojima piše kajmak, a da mu u stvari ni po ukusu ni po izgledu ne mogu prići.
To je kajmak proizveden od mlijeka u koji se izdašno dodaje pavlaka, pa čak i biljne masnoće. Postavlja se pitanje kako prepoznati pravi kajmak.
Šerpe sa mlijekom se, nakon što se ono skuva, uvijaju i ostavljaju da odstoje na određenoj temperaturi do sljedećeg dana. Tek onda počinje proces, u narodu poznat kao skidanje kajmaka.
– Prilikom kuvanja mlijeka pjena mora da se skida jer u protivnom nećemo dobiti kvalitetan proizvod. Kada kupac hoće da izabere pravi i kvalitetan kajmak, prvo na šta treba da obrati pažnju jeste to da on ima glatke korice koje su lijepo složene. Tako izgleda mladi kajmak. S proljeća boja može biti žućkasta, ali to je zbog toga jer krave kreću na ispašu. Recimo, kod krava koje jedu silažu više od kabaste hrane, mlijeko bude kiselije, a onda i sam kajmak. Kada probate mladi kajmak, on ne smije da ima nikakvu kiselinu. Slanoća takođe mora biti normalna – kaže za „Blic“ Milica Momić iz sela Drakčići kod Kraljeva. On dodaje da se od desetak litara mlijeka dobija oko pola kilograma kajmaka.
Duška Ljubičić iz Žiče kaže da sir mora da bude čist, ali i da ima bijelu boju.
– Sir ne može biti žut ili crven. Mora da bude beo i čist. Kada ga takvog ugledate, onda morate da ga probate jer je sir stvar ukusa. Neko voli mlađi, neko stariji, ili pak slaniji ili manje slan. Punomasni sir se pravi kada se mlijeko usiri bez skidanja kajmaka. Bareni sir je polumasni i dobija se od mlijeka kojem je skinut kajmak. Ako se sir pravi od mlijeka kome je dva puta skidan kajmak, onda je to tzv. posni sir – objasnila nam je Duška.
PROČITAJTE: