Ne dozvolite da vam korov kvari uživanje u bašti. Izborite se protiv njega uz pomoć specijalnih biljaka! Trik je u tome da posadite takozvane pokrivače tla koji obrazuju gust tepih. Pojam pokrivači tla obuhvata sve perene i penjačice koje u bašti mogu da se primjene za kompaktno pokrivanje većih površina. Većina se sama ramnožava podzemnim rizomima, izdancima korijena ili puzećim izdancima iznad zemlje i za nekoliko godina formiraju gust biljni pokrivač kroz koji korov ne može da prodre.
Najbolje biljke za ovu namjenu
U najbolje vrste za ovu namjenu ubrajaju se poligonum (Polygonum affine “Superbum”), epimedijum (Epimedium), valdeštajnija (Waldsteinia ternata) i pahisandra (Pachysandra). Epimedijum i valdeštajnija najviše vole mjesta u sjenci i polusjenci, dok poligonum i pahisandra na umjereno vlažnoj zemlji dobro podnose i nešto više sunca.
Među pokrivačima tla koji gusto rastu ima veoma malo onih koji vole sunce. Jedan od njih je zimzeleni tepih-sedum (Sedum floriferum), koji voli suvlju zemlju. Dobra alternativa za osunčana staništa su robusne ruže -pokrivači tla.
Kako da posadite pokrivače tla
Prije nego što posadite pokrivač tla, potrebno je da baštenskim vilama prorijedite korijen korova pošto on može da se regeneriše i iz najmanjih dijelova.
Nakon rastresivanja zemlje nanesite sloj komposta debljine prsta i ostavite da leja miruje dok ne proklija preostalo sjeme korova. Kultivatorom obradite površinu još jednom, a onda posadite pokrivač tla. Ako sadite reznice već odraslih biljaka možete ih saditi i na većim rastojanjima. Ako želite da biljni tepih postane u najkraćem roku gust, biljke sadite na manjem rastojanju.
Preporučljivo je da se nakon sadnje pokrivača tla zemljište prekrije slojem malča od borove kore. Valdeštajnija (Waldsteinia) je jedan od najboljih pokrivača tla za mjesta u sjenci i polusjenci. Sa ovom perenom zimzelenih listova mogu se izboriti samo veliko žbunje, krupne perene ili snažne puzavice kao što su orlovi nokti.
Izvor: lepaisrećna.rs
PROČITAJTE: