Sve voćke nisu jednako pogodne za obnavljanje.
Koštičave voćke teže se podmlađuju od jezgrastih jer im brže odumiru latentni pupoljci pa je obnova krošnje moguća uglavnom iz adventivnih pupoljaka.
Jedna od najdugovječnijih voćaka jeste maslina. Upravo zbog svoje dugovječnosti, obnavljanje krošnje masline u potpunosti je opravdano. Onovljena krošnja za svega nekoliko godina daje puni prirod, dok je iznova posađenoj maslini za to potrebno duže više vremena.
Ako su u voćku umnogome napale bolesti ili štetočine, slabe je kondicije, bolje ju je zamijeniti novom voćkom jer se tako odstranjuje i izvor zaraze. Voćke kalemljene na slabobujnim podlogama bolje je zamijeniti novim jer daju puni prirod za gotovo jednako vrijeme koliko je potrebno za obnavljanje krošnje. Ako se odlučimo za sadnju nove voćke, moćićemo nabaviti novu sortu koju do tada nismo uzgajali, a željeli bismo je imati u svom vrtu.
Iz svega navedenog proizilazi da se za obnavljanje krošnje voćke treba odlučiti ako se radi o nekoj staroj sorti koja se ne može kupiti u rasasdniku. Čak i tada vrijedi razmotriti njeno kalemljenje na neku podlogu i uzgoj nove voćke. Obnavljanje krošnje velikih stabala kalemljenih na sjemenjaku traje nekoliko godina, a za to vrijeme može se usvojiti nova voćka kalemljena na slabo bujnu podlogu.
Literatura/Tehnika cijepljenja i rezidbe voćaka – prof.dr.sc. Tomislav Jemrić
Pročitajte još: Zimska rezidba veoma bitna za rodnost plodova