Naslovnica Poljoprivredne grane Voćarstvo Jesenja i prolećna rezidba jagoda: Ključ za bolji prinos i kvalitet

Jesenja i prolećna rezidba jagoda: Ključ za bolji prinos i kvalitet

jagode
Foto: Pixabay

Verovali ili ne, i jagode treba orezati. To se radi u jesen i rano proleće a ne u sred zime, ali je rezidba jagode veoma važna pomotehnička mera, koja ima za cilj ostvarivanje redovnih i stabilnih prinosa, uz istovremeno postizanje visokog kvaliteta plodova. Čini je više operacija, a to su uklanjanje starog lišća, zakidanje stolona, uklanjanje cvasti i rezidba bokora.

Staro lišće u jagodnjaku se uklanja u dva navrata – u proleće pre kretanja vegetacije i posle berbe pa do septembra. Termin se može uskladiti sa vremenom kada se želi početak berbe, jer 75 dana nakon uklanjanja lišća pristižu prvi plodovi. Ukoliko postoji opasnost da kasni prolećni mrazevi ili slana napravi štetu u zasadu, posle uklanjanja starog lišća, jagodu bi bilo poželjno prekriti agrotekstilom. Sigurnije je septembarsko orezivanje. Temperatura nije više tako visoka, ne prete ni druge vremenske promene – mraz, slana…i može da se radi bez žurbe. Orezivanje je laka operacija. U jednu ruku se pokupe svi stari listovi i ispod šake, oštrim makazama se preseku njihove lisne drške. Pri rezidbi,treba voditi računa da se ne ošteti centralno stablo ili pupoljak. Posle rezidbe, odbačeno staro lišće treba izneti iz jagodnjaka i uništiti da bi se onemogućilo prenošenje bilo kakvih parazita, izazivača bolesti.

I zakidanje stolona je neophodna mera, jer se jagode bolje razvijaju i prinos im se povećava za 50 procenata. Ukoliko se u jagodnjaku ne želi jesenja berba tada se sve cvasti, formirane posle berbe, uklanjaju..

Tekst: Svetlana Mujanović

Izvor: dobrojutro.co.rs

Exit mobile version