Naslovnica Agro vijesti Izraelska kompanija Soos razvila tehniku mijenjanja pola embriona pilića sa muškog na...

Izraelska kompanija Soos razvila tehniku mijenjanja pola embriona pilića sa muškog na ženski

Foto AgroSavjet
Sve više zemalja širom svijeta zabranjuje usmrćivanje muških pilića, posebno njihovo mljevenje na živo, a pronalaženje rješenja za okončanje ove kontroverzne prakse postaje goruća tema u živinarskom sektoru.
U industriji proizvodnje jaja, nakon što se pile izleže, zavisno od toga da li je muškog ili ženskog pola, ide na dalju “obradu”. U slučaju da je pile žensko, ono će kroz skoro vrijeme postati koka nosilja, a ako je muško, ne služi ničemu i usmrćuje se.
Švajcarska je ovu metodu ukinula u jesen prošle godine i tako postala pionir u zaštiti živine u odnosu na druge evropske zemlje. Umjesto mljevenjem, oni muške piliće eutanaziraju ugljen dioksidom.

Otkrivena tehnika koja bi ih spasila?

U izraelskom startapu Soos vjeruju kako je problemu došao kraj jer su uspjeli da razviju tehniku kojom se u inkubatoru mijenja pol embriona sa muškog na ženski, piše poultryworld.
– Svoja prva sredstva prikupili smo početkom 2017. godine. Izgradili smo mali komercijalni inkubator sa 5.000 jaja, a zatim smo nastavili sa opremanjem farme. Imali smo prostor za 8.000 ptica, što je prema izraelskim standardima dosta veliko te sada imamo puni ciklus – kaže izvršna direktorka Jael Alter.
Promjena pola u jajetu
Većina kompanija koja je fokusirana na ovaj problem, kako tvrdi preduzetnica, pol otkriva pomoću embrionalnog skenera, a onda ga, ako je u njemu pile muškog pola, uništava. Ako se to učini nakon 7. dana ili s još više, prema Zakonu se narušava njihova dobrobit.
– Umjesto da otkrije pol, Soos-ova tehnologija pretvara mužjake u ženke te tako ne dovodi u pitanje dobrobit životinja. Takođe ne narušava ni proizvodnju jaja – ističe Jael.
Dodaje i kako ne koriste nikakvu hemikaliju koja bi mogla da utiče na zdravstveni kvalitet krajnjeg proizvoda.
– Embrion transformišemo zvučnim vibracijama i promjenom uslova okoline u inkubatoru. Dobro je poznato da zvuk utiče na ćelije jer se ova tehnologija koristi i u medicini, pa čak i u liječenju raka. Naravno, napravili smo DNK testiranje kako bismo dokazali svoj koncept i objasnili šta radimo, pa smo otkrili da imamo ženke sa ZZ (muškim) hromozomima – objašnjava Alter.
Do sada se pomoću ove tehnologije izleglo 60% ženskih pilića, a iz kompanije se nadaju kako će postotak biti veći tokom godina.
– Jedan od glavnih ciljeva u 2021. godini je sprovesti više ovakvih istraživanja. Imamo na umu i partnere koji će to podići na akademski nivo. Želimo da istražimo kako zvučne vibracije utiču na ćelijsku kulturu, a za to nam treba neko stručniji, odnosno potreban nam je institut koji će nam pomoći – zaključuje izvršna direktorka.
Izvor: agroklub.rs
Exit mobile version