Naslovnica Poljoprivredne grane Voćarstvo Izbor živića za podizanje zasada jagode

Izbor živića za podizanje zasada jagode

Navodnjavanje jagodnjaka
Foto: Agrosavjet/Jagode

U široj praksi, ljetnja sadnja jagode (u toku jula i avgusta) pokazala se kao najbolja jer biljke posađene u tom periodu, osim što im korijen intenzivno raste, daće u prvoj godini posle sadnji visoke prinose.

Praktično se pokazalo da su ti prinosi i do 75% veći kod jagode posađene u julu nego kod zasada jagode koji su podignuti tokom avgusta ili septembra.

Pročitajte: Njega živića jagode poslije sađenja – Za najbolje prinose slijedite ove savjete

Iz tog razloga, prilikom zasnivanja zasada na otvorenom polju ili u zaštićenom prostoru jedan od osnovnih preduslova uspješne proizvodnje je obezbjediti zdrav sadni materijal odgovarajuće kategorije, piše psss.rs.

Jednogodišnji živići koji se koriste za sađenje poželjno je da potiču od selekcionisanih, autentičnih i garantovano zdravih matičnih biljaka.

Pročitajte: Uz ovu mjeru do visokih i stablinih prinosa jagode

Pri izboru živića za sađenje trebalo bi voditi računa da je centralni pupoljak uočljiv i svjež, korijenov sistem razgranat i dobro razvijen, a lisna rozeta sa najmanje tri do četri lista.

U zavisnosti od načina proizvodnje postoje sledeći tipovi sadnica:

– zelene sadnice
– rashlađene frigo sadnice
– čekajuće sadnice (Waitingbed) 18-22 cm korijenovog vrata
– kontejnerske sadnice: Minitray kontejner 5x5cm i Trayplant kontejner 9x7cm

Pročitajte: Priprema živića JAGODE i tehnika sađenja

Kod naših naprednih proizvođača jagode, obično se koriste frigo sadnice koje se mogu dobiti iz uvoza, a na osnovu njihove razvijenosti svrstane su u 4 kategorije:

* A ++ prečnik korijena na sredini 14cm, dužina žila iznad 12 cm
* A + 10 -14cm, 12cm
* A- 8-10 cm, 10cm
* A 6-8 cm, do 8cm

Sadnja se mora pažljivo planirati jer frigo sadnice posađene posle polovine avgusta ne mogu do kraja vegetacije potpuno da završe razvojni ciklus (diferenciranje cvjetnih pupoljaka), što u određenoj mjeri utiče na smanjenje rodnog potencijala u narednoj godini.

Autor: dipl. inž. Radomir Bušatović

Exit mobile version