Ponedjeljak, 22 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoHladno vrijeme se vratilo - zaštita povrća od mraza

Hladno vrijeme se vratilo – zaštita povrća od mraza

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Ovih dana su svi iznenađeni naglim zahlađenjem i padom temperatura. Prema najavama meteorologa niske temperature zadržaće se i narednih dana. Prema riječima stručnjaka iz oblasti poljoprivrede, poremećaj temperatura negativno će uticati na voće i povrće koje je trenutno u razvoju i procesu cvjetanja odnosno formiranja plodova. Niske temperature negativno utiču na osnovne fiziološke procese u biljci.

Kristali leda rastu i izvlače vodu iz ćelije, dolazi do velikog gubitka vode u ćelijama, što dovodi do njihove smrti. Pored toga, kristali leda tokom narastanja vrše veliki pritisak na zidove ćelija i probijaju ih izazivajući na taj način cepanje tkiva. Stepen oštećenja biljke mrazom zavisi od: vremena pojave mraza, intenziteta i trajanja, zatim vrste i sorte, faze razvića i stanja biljke. Mraz u rano proleće može naneti ozbiljnu štetu poljoprivrednim kulturama. Međutim, znatan deo ove štete može biti sprečen primenjivanjem  oblika zaštite od mraza.

 Zaštita pokrivanjem

Male površine i gredice je lakše zaštititi od velikih površina. Preko gredica se mogu postaviti lukovi od savitljivih grana, okviri od cijevi, drvene gajbice. Sve se može pokriti najlonom, folijama, agrotekstilom posebno proizvedenim za tu namjenu.

Pojedinačne biljke se mogu zaštititi drvenim gajbicama, vrećama, plastičnim bocama kojima smo odstranili dno i stavili ih preko biljke.

Najlon se često koristi za pokrivanje, ali ispod njega dolazi do stvaranja kondenzovanja vlage. Ne smije da se stavlja direktno na biljke , jer na mijestu dodira dolazi do propadanja biljke.

Agrotekstil ima mnogo pora kroz koje struji vazduh i vlaga. To omogućava biljci da diše, nema nakupljanja vlage. Debljina agrotekstila je različita i to utiče na težinu po površini, kao i na zaštitu od vremenskih uslova. Dobra strana je i to što ispod agrotekstila nema truljenja. Može da se koristi kao dvostruki sloj. Lak je za postavljanje.

Zaštita polivanjem

Zaštita biljaka polivanjem daće efekte kod malih vrednosti mraza.Pri hlađenju, vodena para se kondenzuje i pada kao rosa na biljke. Ovaj sloj se ledi i štiti biljke. Zalivanje treba ponavljati svakih 15 do 20 minuta.

Zaštita dimljenjem

U zaštiti od mraza može pomoći paljenje vatri na strani odakle duva vjetar i na taj način dim će biti nošen preko biljaka koje želimo da zaštitimo. Dim od vatre na koju smo polozili vlažnu slamu, sjeno, drvo, lišće ili bilo šta što sporo gori i stvara gust dim.

Zaštita malčiranjem

Biljke se mogu zaštititi ukoliko se malčiraju slamom, sjenom, lišćem, papirom.

Povrće kao što su: bob, grašak, kelj, šargarepa, luk, peršun mogu da podnesu niske temperature od -4°C  do -5°C. Međutim, ove temperature mogu da podnesu u kraćem vremenskom periodu . Cvekla i repa mogu biti oštećene na -3°C.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI