Naslovnica Poljoprivredne grane Voćarstvo Formiranje poboljšane piramidalne krune kod šljive

Formiranje poboljšane piramidalne krune kod šljive

šljive
Foto: Pixabay

FORMIRANJE POBOLJŠANE PIRAMIDALNE KRUNE KOD ŠLJIVE – Posađene sadnice šljive od početka vegetacije treba redovno njegovati kako bi tokom narednih godina pravilno formirali uzgojni oblik i sa početkom pune rodnosti dobili zasad  koji će ispoljiti pun rodni potencijal.

Ove agrotehničke i pomotehničke mjere obuhvataju đubrenje, obradu zemljišta, suzbijanje korova, navodnjavanje, redovnu zaštitu mladog zasada od bolesti i štetočina, zaštitu mladih voćki od divljači, mjere zelene rezidbe, povijanje mladara i zimsku rezidbu u cilju formiranja uzgojnog oblika.

Cilj uzgojne rezidbe je da se dobije snažna i simetrična kruna kako bi se rodna površina što pravilnije raspodelila i izbjeglo lomljenje grana, da se obezbijedi pravilan raspored grana u kruni i time omogući pristup svjetlosti u sve dijelove krune i da cijela kruna bude kompaktna sa odgovarajućim uglom grananja skeletnih grana što će omogućiti dobar rast, produktivnost i čvrstinu. Oblik krune treba da bude pogodan za izvođenje zaštite , rezidbe i mehanizacije u zasadu.

Pročitajte: Podmlađivanje šljive

Od uzgojnih oblika za šljivu se koristi poboljšana piramidalna kruna, kotlasta kruna sa raznim modifikacijama u broju skeletnih grana, vretenasti žbun u zasadima sa gustim sklopom. Poboljšana piramidalna kruna se najviše koristi i najlakše se formira jer je piramidalna kruna sa centralnom vođicom prirodan oblik krune kod šljive.

Formiranje poboljšane piramidalne krune

Sa formiranjem oblika se počinje u proljeće, pred sam početak vegetacije, kada se posađene sadnice skraćuju na 80 do 110 centimetara od zemlje. Visina zavisi od gustine sadnje, razvijenosti sadnica, mehanizacije koja će se primjenjivati za održavanje zasada. Kada odredimo visinu na kojoj ćemo obaviti  skraćivanje, odsiječemo prav štap te dužine koji će nam služiti kao mjera.

Pročitajte: Savjeti za pravilno orezivanje šljive

Štap postavljamo uz sadnicu i vršimo prekraćivanje iznad dobro razvijenog i neoštećenog pupoljka koji je najbliži vrhu štapa. Ukoliko je taj pupoljak oštećen biramo zdrav pupoljak ispod ili iznad njega. Iz ovog pupoljka će se razviti produžnica – vođica. Sadnice koje imaju prevremene grančice  orezujemo tako da one grančice koje sunižeg položaja na budućem deblu uklanjamo do osnove a one sa povoljnim položajem orezujemo na dva pupoljka.

U toku vegetacije kada mladari dostignu 10 – 15 cm odstranjuju se svi  koji izbijaju na deblu kao i mladari koji  su konkurencija vođici. U toku jula mjeseca izaberu se 2 – 3 mladara na međusobnom rastojanju od 15 – 25 cm. Suvišni mladari koji neće služiti za ramene grane ne izbacuju se već se povijaju radi obezbjeđenja veće asimilacione površine a njihovo uklanjanje se obavlja zimskom  rezidbom.

Pročitajte: Kada je pravo vrijeme za SADNJU ŠLJIVE i kako se ona obavlja?

Pored zelene rezidbe u cilju pravilnog formiranja uzgojnog oblika u toku vegetacije potrebno je obaviti povijanje i razvođenje onih mladara koji sa vođicom zahvataju oštar ugao. Ugao grananja je sortna osobina a kod pojedinih sorti šljive kao što je Čačanska ljepotica povijanje mladara od prve vegetacije je obavezna mjera.

Na početku druge vegetacije grane koje su ostavljene za skeletne se skraćuju za jednu trećinu i to na spoljni pupoljak. Vođicu skraćujemo 30 – 40 cm iznad nivoa ovih grana. U toku jula se na ostavljenoj vođici izaberu dva mladara koja su najbolje razvijena i ne poklapaju se sa donjim mladarima već se pružaju u međuprostoru donjih grana.

Pročitajte: Šljivin smotavac – Najznačajnija štetočina ŠLJIVE

Postupak u naredne dvije godine je je sličan kao u prve dvije (biramo mladare za primarne grane na ostavljenoj vođici, a na primarnim granama donjeg sprata biramo mladare koji su dobro razvijeni i sa povoljnim rasporedom za sekundarne grane ).

Na početku pete vegetacije vođica se skraćuje i prevodi na bočnu granu, čime na vrhu ove krune formiramo vazu što utiče na bolju osvjetljenost unutrašnjih dijelova krune.

Autor: Dipl.ing. Đorđe Sovilj

Exit mobile version