Naslovnica Poljoprivredne grane Voćarstvo Evo šta će se desiti sa vašim voćem ako do aprila ne...

Evo šta će se desiti sa vašim voćem ako do aprila ne padne snijeg

Foto: AgroSavjet
Zbog neobično toplog vremena za ovo doba godine, malih količina padavina tokom jeseni i zime koja protiče bez snega može se zaključiti da se voćkama u Srbiji ne piše dobro.
Nedostatak zemljišne vlage utiče na sve faze vegetacije voćaka, što bi moglo da uzrokuje manju plodnost i krupnoću voćaka, pa u ovoj godini može lako da se dogodi da voće bude skuplje nego ikada pre.

Direktor Instituta za voćarstvo u Čačku Milan Lukić navodi da se, ukoliko u narednom periodu ne padne veća količina snežnih padavina, to može nepovoljno odraziti na ovogodišnji rod svih voćnih vrsta.

– Količina zemljišne vlage trenutno je veoma niska, jer nije ni jesenas bilo mnogo padavina, a i zima je gotovo suva. Od aprila počinje period vegetacije, i ako do tada ne padne veći sneg, koji bi topljenjem obezbedio veću vlažnost zemlje, onda možemo da kažemo da će se takvo stanje loše odraziti na sve faze vegetacije – cvetanje, oprašivanje, razvoj ploda, broj zametnutih plodova i na njihovu krupnoću – kaže Lukić.

On dodaje da bi ovakva situacija mogla da dovede do značajnog smanjenja prinosa ove godine u voćnjacima u Srbiji, pa samim tim i do nedostatka plodova na samom tržištu, što bi verovatno uzrokovalo povećanje cena voća. Dr Lukić se ipak ograđuje, navodeći da je još rano o tome govoriti, kao i da je teško direktno dovesti u vezu manju plodnost voća, koja bi realno mogla da se dogodi, sa većim cenama na tržištu, koje, kako ističe, regulišu ponuda i potražnja.

Dugoročne vremenske prognoze ne idu naruku voćarima, jer ne predviđaju veće snežne padavine. To se mora prihvatiti sa rezervom, jer ove prognoze nisu precizne. Ako bi se nastavilo ovakvo vreme, onda bi voćari morali ranije da obave rezidbu voćaka.

Čačanski voćari svakodnevno obilaze svoje zasade, prate stanje biljaka i gledaju u nebo moleći se za sneg. Kažu nam da je još u decembru trebalo da pođubre voćke, ali to nisu učinili jer nije bilo padavina, pa ne bi bilo nikakvog efekta, jer đubrivo ne bi moglo da dopre do korenovog sistema. Napominju da prate dugoročne prognoze, koje se često menjaju, ali da nisu primetili da će biti obilnijih snežnih padavina, pa će, kako kažu, biti muke.

– U ovim krajevima je ranijih godina u ovo vreme bilo i po metar snega, a sada ni pahulja da promakne. Toplo vreme, nema padavina… Neće dobro da se završi. Po površini zemlje ima malo vlage, a dole oko korena ona je potpuno suva – kaže Slobodan Matović, voćar iz Dragačeva, koji uzgaja jabuke.
– Prošle godine nas je potukao grad, a sada ova suša, biće dobro ako išta bude rodilo… A cena, ko zna šta će biti… Smatram da ćemo dosta voća ove godine da uvezemo, pa će to diktirati cenu na našem tržištu – zaključio je on.

Stručnjaci ističu da “zime nema” jedino za one voćare koji su svoje zasade opremili sistemima za navodnjavanje. Oni će u fazi vegetacije biljaka započeti navodnjavanje i time povećati zemljišnu vlažnost. Ali takvih voćara u Srbiji je tek oko 10%.

– Ove zime je bilo nekoliko mrazeva, temperatura se spuštala i do minus deset. To je jedino dobro, odnosno možemo da kažemo da je bilo dovoljno mrazeva koji su za voće korisni. Jer niske temperature su uticale na smanjenje populacije štetnih organizama, pa ne bi trebalo da štetočine naprave veće probleme. Jedino bi problema moglo da bude ako sneg ne padne – zaključio je Lukić.

Izvor: Novosti

Exit mobile version