Naslovnica Magazin Zdravlje i ishrana Čuvarkuća i kopar – Možda ovo o njima ne znate?

Čuvarkuća i kopar – Možda ovo o njima ne znate?

čuvarkuća
Foto: agrosavjet.com/čuvakuća

Čuvarkuća samo “čuva” vašu kuću, a kopar se koristi u kuhinji. Je li zaista tako? Pročitajte jesu li ljekoviti, kako i kada se koriste.

Čuvarkuća za liječenje problema s ušima

Čuvarkuća se godinama koristila za liječenje akutne upale srednjeg uha, za tretiranje privremenog gubitka sluha kao i drugog oštećenja sluha.

Iako cerumen uopšteno govoreći štiti ušni kanal od gljivica, bakterija i vode te pomaže u podmazivanju uha, oštećeni cerumen može pritisnuti bubnjić, ugroziti vanjski slušni kanal i prouzrokovati konduktivni gubitak sluha. Sok iz lišća čuvarkuće može otopiti cerumen i ublažiti bol.

Tretman je prilično brz i jednostavan: jednostavno ukapajte nekoliko kapi čuvarkuće u uho i pustite da odstoji par minuta. Ako je bol prilično jaka, nakapajte čuvarkuću na pamučnu vatu i nježno je stavite u uho. Ostavite nekoliko sati – prenosi Sluh.

Pročitajte: Mast od čuvarkuće – Idealna za razna kožna oboljenja

Kopar ili mirođija

Kopar se danas koristi kao prirodna pomoć kod ovih oboljenja:

gastrointestinalnih tegoba
bubrežnih oboljenja
oboljenja jetre i žučnog mjehura
gubitka apetita
prehlade i kašlja
bronhitisa
lošeg zadaha
depresije
infektivnih oboljenja
hemoroida i menstrualnih grčeva
genitalnih čireva
nesanice i drugih poremećaja u spavanju

Ljekovita primjena kopra

Nasjeckanim svježim koprom možete obogatiti razna jela, od supa i variva, preko salata i salatnih dresinga, pa sve do zapečenog povrća. Aromatične sjemenke možete dodati ukiseljenim krastavcima.

Od listova kopra (svježih ili sušenih) i sjemenki možete kuvati i ljekoviti čaj.

Zahvaljujući antimikrobnom djelovanju, konzumacijom kopra, bilo da ga svježeg dodajete u jela ili pak od njegovih listova ili sjemenki kuvate čaj, smanjićete razine bakterija i ublažiti infekcije ne samo u usnoj šupljini nego i u unutrašnjim organima.

Pročitajte: Mirođija – Nevjerovatna ljekovita biljka koja ima mnoge dobrobiti

Čaj kao pomoć kod prehlade, gripa, probavnih smetnji, nervoze i nesanice: 2 kašičice usitnjenog lišća ili 4 kašičice sjemenki prelijte s 2, 5 dl kipuće vode.

Poklopite i ostavite da odstoji 15-20 minuta. Čaj pijte nezaslađen.

Za brže zacjeljivanje rana i ublažavanje infekcija na kožu možete nanijeti i malo eteričnog ulja kopra, po mogućnosti razrijeđenog nekim baznim uljem.

Exit mobile version