Na posjedu od sedam hektara na lijevoj obali riječice Matura u Novom Selu, supružnici Brano i Tatjana Račić bave se plasteničkom proizvodnjom. Nekoliko tona raznog povrća već je dospjelo za berbu, a riječ je o najkvalitetnijim sortama paprika i paradajza.
U rasadniku smo zatekli samu suprugu Tatjanu. Brano je odvezao trupce topole jagnjide do obližnje pilane. Njegove ‘zlatne ruke’ od ove vrste topole prave prelijepe stolove, komode i druge dijelove namještaja. Brano je i vrsni majstor za izradu čamaca, pletenje ribarskih mreža, sklapanju raznih alatki koje mu olakšavaju rad u plastenicima i drugih vještina.
-Problem je sa nedostatkom radnika. Nema radno-sposobnog stanovništva ni u Novom Selu, ni u obližnjoj Dolini. Mučimo se sami, ponekad nam neko od komšija pritekne u pomoć, kaže Tatjana.
Velike problem zadalo im je i julsko nevrijeme. Nekoliko plastenika je uništeno, najlon je pokidan, konstrukcije pomotane. Račići su smogli snage i pobijedili i vremenske neprilike, iako će šteta dostići nevjerovatnih 20 hiljada maraka.
-Trenutno imamo osam velikih plastenika. Jedan smo dobili proljetos u okviru projekta pomoći ugroženim domačinstvima od poplava. U njemu ćemo proizvoditi rasadu. Jedan plastenik namijenjen je za krastavce, uglavnom posla ima, kaže Tatjana.
Rad u radionici odmor za Branu
Kada nije u plastenicima ili na njivi Brano je u radionici. Slovi za nadaleko poznatog majstora za svu drvenariju. Za izradu čamaca mu nema ravnog u cijeloj Posavini. Posebno ističe veliki trpezarijski sto od topole jagnjide. Uradio ga je po narudžbi.
Kaže da bi u Njemačkoj, gdje je ranije radio, za njega dobio najmanje hiljadu eura.
I ove godine, po treći put će učestvovati na tradicionalnoj smotri ‘Stari zanati’, koje organizuje Kulturni centar Gradiška. Osim čamca , mreža i alata Brano na licu mjesta napravi i fiš od nekoliko vrsta savske ribe.
U plastenicima 20 tona povrća
Nakon radionice put nas dalje vodi na parcelu sa proizvodnjom na otvorenom i u plastenike sa paprikom i paradjzom. Unutrašnjost besprijekorna, svaka biljka povezana, oplijevljena i zalivena. Za međurednu obradu Brano koristi improvizovanu mini kopačicu napravljenu od dijelova starog bicikla i čelične pile za balvane. Berba paprike i paradajza je krenula i trajaće do oktobra.
Život na selu održiv
Brano Račić kaže da se ne kaje ni jednog trenutka što je sa suprugom Tatjanom napustio Rijeku, a potom i Njemačku i vratio se u Novo Selo, pitomo selo u neposrednoj blizini rječice Mature, Save i rezervata Bardača. Došao je na posjed od oko 7 hektara izuzetno plodne oranice, iz koje gotovo svake godine izvuče maksimum.
Osim toga Brano se bavi i pravljenjem i servisiranjem drvenih čamaca, raznih alatki, namještaja od autohtonog drveta, pletenjem ribarskih mreža, sušenjem svinjskog, guščijeg i drugog mesa, proizvodnjom guščije masti…
-Trenutno u jatu imamo 60 gusaka. Dobro ih hranimo, a osim mesa veoma je cijenjena i guščija mast. Godišnje proizvedemo 50 litara guščije masti.Nema grada u našoj zemlji u koji nismo po narudžbi slali teglicu masti. To je provjereni lijek, a mi spadamo u rijetke uzgajivače gusaka. Za ovoliku živinu treba sijati kukuruz, ječam i druge žitarice, kaže Tatjana.
Boško Grgić
Izvor: AgroSavjet