Babičavost krompira je pojava češća kod pojedinih ranih sorti. Javlja se u periodu pred sadnju i u toku nicanja krompira, dakle, za vrijeme klijanja.
Pojava babičavosti sastoji se u tome da se na krtoli namijenjenoj sadnji direktno na okcima ili na kraćim izdancima pojavi (izraste) sitna krtolica promjera od 2 cm. Vezana je za fiziološku starost krtole. Fiziološki stara krtola gubi sposobnost normalnog klijanja. Štetnost se sastoji u tome što takvo okce, odnosno krtola, ne niče i na tom mjestu ostaje prazan prostor, što ima za posljedicu prorjeđenje broja biljaka po jedinici površine i smanjenje prinosa.
Pojava babičavosti naročito je izražena u uslovima lošeg skladištenja sjemena, posebno ako se sjeme skladišti na višim temperaturama pa se stoga klice lome jednom ili čak više puta. Uticaj imaju i vremenske prilike u prethodnoj godini, naročito ako su krtole formirane za vrijeme sušnog perioda.
Da bi se spriječila ova pojava, sjemenski krompir čuvamo u dobrim skladištima, na temperaturi od 2 – 4 ºC, kako bi se onemogućio razvoj dugih tankih klica koje se moraju lomiti. Ukoliko uz sva nastojanja nismo uspjeli spriječiti pojavu klijanja, tada osjetljive sorte (jerla) sadimo tek onda kada temperatura zemljišta dostigne 8-10 ºC. Zapravo, što je kraće vrijeme od sadnje do nicanja, tim više će se izbjeći pojava babičavosti zasađenih krtola. U ekstremnim slučajevima babičavost može potouno uništiti rasad krompira i time prouzrokovati velike štete, naročito na velikim površinama.