Krompir (lat. Solanum tuberosum) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice Solanaceae, u koju spadaju takođe i paradajz, paprika i duvan.
Uspijeva gotovo u cijelom svijetu. Porijeklom je iz Južne Amerike sa Anda. Španci su ga donijeli U Evropu 1536. godine.
Ako nemate dovljno prostora u vašoj bašti, poslušajte naš savjet i gajite ovih 10 biljaka zajedno sa krompirom. Razlozi za to su brojni.
Boranija ili pasulj
Pasulj je biljka koja spada u porodicu leguminoza. Za leguminoze je poznato da u zemljištu ostavljaju azot, a on je prijeko potreban biljkama krompira za bolji rast lisne mase.
Salata
Krompir dobro raste uz salatu. Salata je biljka plitkog korijnovog sistema te na taj način ne smetaju jedna drugoj. Krompir svojom lisnom masom može da pravi hlad biljkama salate i zaštiti je od velikih vrućina.
Kukuruz
Kukuruz i krompir su odlično susjedi, a poznato je da krompir uz kukuruz ima bolji ukus.
Žalfija
Žalfija je biljka koju svakako trebate imati u blizini krompira jer na taj način nećete imate problema sa štetnim insektima. Žalfija ispušta miris koji djeluju kao repelent na štetne insekte i na taj način štiti krompir.
Kupus
Još jedana biljka koja poboljšava ukus krompira
Ren
Uzgoj rena pored krompira poboljšava ukus krompira ali i štiti ga od bolesti i štetočina.
Buvač
Pomaže u borbi protiv štetih insekata koji napadaju krompir i na taj način mu omogućavaju bolji rast i veći prinos.
Začinsko bilje
Bosiljak, kamilica, peršun i timijan su biljke koje će poboljšati ukus vašeg krompira. Takođe mogu privući korisne insekte u vaš vrt koji služe kao kontrola štetnih insekata i poboljšavaju oprašivanje biljaka.
Potočarka
Potočarka je sjajan pratilac za puno usjeva. Može odbiti krompirove zlatice i druge štetne štetočine u vašem vrtu.
Neven
Neven se ne može propustiti u ovom nabrajanju korisnih biljaka. On može obiti sve vrste štetnih insekata – za krompir i druge usjeve. Posadite ga u što većem broju.
Izvor: AgroSavjet
Zova kao PRIRODNI preparat protiv KROMPIROVE ZLATICE!
Borba protiv korova u krompiru
Uzgoj krompira bez obrade tla – pod slamom ili sijenom